Terytorialsi złożyli przysięgę

Po zakończonym szesnastodniowym szkoleniu podstawowym Świętokrzyscy ?Terytorialsi? złożyli przysięgę na Kieleckiej ?Bukówce?.
Uroczyste zaprzysiężenie ochotników odbyło się na Placu Apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Przysięgę na sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej złożyło 50 ochotników, którzy zakończyli szkolenie podstawowe. Przysięgającym towarzyszyła kompania honorowa 10. ŚBOT, ochotnicy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze, żołnierze Obrony Terytorialnej, kadra instruktorska oraz zaproszeni goście. Przysięga została poprzedzona mszą świętą w intencji żołnierzy w Kościele Garnizonowym Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach. Po przysiędze można było zobaczyć sprzęt i wyposażenie używane przez żołnierz 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 16 listopada br. i przeszli szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które odbyło się na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Nowo wcieleni ?Terytorialsi? zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i topografii. Ponadto uczestniczyli w szkoleniu taktycznym, które jest integralną częścią szkolenia, a priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni, a także bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSBS Grot. W ostatnim dniu ?szesnastki? dla żołnierzy TSW został przeprowadzony egzamin końcowy na ?pętli taktycznej? zakończony strzeleniem bojowym.
Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 16 tys. żołnierzy, w tym 13,3 tys. ochotników oraz 2,7 tys. żołnierzy zawodowych. W województwie świętokrzyskim przysięgający żołnierze przekroczyli liczbę czterystu ?Terytorialsów? służących w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a wśród nich są m.in. studenci, instruktorzy szybownictwa, sędzia piłkarki, zawodnicy tajskiego boksu, instruktor strzelectwa długodystansowego, maratończycy i miłośnicy morsowania.
WOT jest jedynym rodzajem sił zbrojnych, w którym pełniona jest nowa forma czynnej służby wojskowej ? Terytorialna Służba Wojskowa (TSW). Żołnierze ? ochotnicy, pełnią czynną służbę wojskową w formie rotacyjnej (w jednostce wojskowej, w określonych przez dowódcę dniach służby, co najmniej raz w miesiącu przez okres dwóch dni w czasie wolnym od pracy) i dyspozycyjnej (poza jednostką wojskową, nie rezygnując z dotychczasowych zajęć).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *