?Bliżej Betlejem? (zdjęcia)

Setki mieszkańców gminy Bodzechów i ostrowczan wybrało się w niedzielne przedpołudnie do hali sportowej w Bodzechowie na V Kiermasz Przedświąteczny ?Bliżej Betlejem?.

Śpiewano kolędy, prezentowano świąteczne stroiki, wypieki, przypominano też ludowe zwyczaje. Wyczuwało się już atmosferę zbliżających się świąt.
Gmina Bodzechów w szczególny sposób stara się pielęgnować zwyczaje i ludową kulturę. To sympatyczne zadanie spoczywa m.in. na Kołach Gospodyń Wiejskich i na szkołach. Inicjatorami tegorocznego piątego już kiermaszu byli dyrektor szkoły w Bodzechowie Konrad Żelazowski i Iwona Lipka, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej. Nad częścią artystyczną kiermaszu czuwała Anna Wieczorek.


W przygotowanie konkursów, występów artystycznych zaangażowały się m.in. Renata Molenda, Dagmara Nowak, Wioletta Wiśniewska i Anna Wieczorek ? nauczycielki miejscowej szkoły.


W niedzielę, Koła Gospodyń Wiejskich z Bodzechowa, Miłkowa, Chmielowa, Goździelina, Gromadzic, Jędrzejowic, a także Grupa Kobiet Aktywnych z Wólki Bodzechowskiej prezentowały świąteczne stoły, w tym piękne stroiki. Wspaniałe stoiska pokazały także szkoły z Bodzechowa, Chmielowa, Szwarszowic i gimnazjum z Szewny oraz świetlice wiejskie z Mychowa i Świrny. Halina Jedlikowska, kierownik świetlicy w Mychowie, która integruje młodszych i starszych mieszkańców tej miejscowości, zbierała gratulacje za wspaniałe świąteczne ozdoby i stroiki. Nie zawiedli też lokalni twórcy ludowi. Pojawili się licznie i przywieźli wspaniałe wytwory rękodzieła artystycznego, na które poświęcili wiele godzin pracy. Podziwialiśmy serwetki, obrusy wykonane szydełkiem, ozdoby, biżuterię, pierniki, rzeźby, stroiki z szyszek i drewna, malowane i wykonane z papieru bombki itp.


Najwięcej atrakcji czekało w tym roku na dzieci. Organizatorzy przygotowali liczne konkursy, śpiewano kolędy, układano puzzle, wykonywano świąteczne ozdoby i bombki. Konkursy miały też na celu popularyzowanie zwyczajów świątecznych Występowały w nich dzieci, ale też całe rodziny. Nagrody dla zwycięzców wręczali m.in. wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Sobieraj oraz przewodniczący Rady Gminy Wiesław Cisek.


Atrakcją były występy chóru szkolnego z Bodzechowa pod kierunkiem Anny Gieras i Orkiestry Strażackiej z Kunowa, która przypomniała popularne kolędy.
J. Boleń, K. Florys

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *