Coraz więcej osób bez pracy

Z każdym miesiącem przybywa osób, które straciły pracę. W kraju na koniec kwietnia br. bez zatrudnienia pozostawało blisko 966 tys. osób, o 56.5 tys. więcej niż w marcu.
W redakcji otrzymujemy coraz więcej telefonów z pytaniem, czy już został podwyższony zasiłek dla bezrobotnych?
Wiosną zawsze słupki obrazujące poziom bezrobocia obniżały się. Zawsze też było najwięcej ofert pracy. W tym roku sytuacja jest inna. Stopa bezrobocia, choć powoli, ale rośnie, a ofert pracy jest coraz mniej.
W kwietniu w naszym kraju pracodawcy zgłosili 58.2 tys. wolnych miejsc. O jedną czwartą mniej niż przed miesiącem.
Ekonomiści mówią o ciszy przed burzą, bowiem skutki pandemii i zastopowania gospodarki możemy odczuć po kilku miesiącach. Dobrze nie jest. Dane, jakie opublikował w ubiegłym tygodniu GUS (za miesiąc kwiecień), są niestety dużo gorsze niż podane na początku maja przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.
Widać to także w naszym regionie. Na giełdzie pracy przez ostatnie dwa lata niemal codziennie pojawiały się nowe oferty, po kilka, a nieraz nawet kilkanaście. Natomiast na początku ubiegłego tygodnia, najnowsze oferty pochodziły sprzed dziesięciu dni.To pokazuje, że na rynku pracy zachodzą poważne zmiany. Generalnie ofert jest dużo mniej.
W naszym powiecie, do 20 maja, zarejestrowało się blisko 400 osób.Nie obserwujemy jakiegoś gwałtownego wzrostu bezrobocia, ale kilkaset osób to dużo. Za tymi liczbami kryją się ludzkie problemy spowodowane utratą pracy i źródła dochodu, najczęściej całej rodziny.
Na początku ubiegłego tygodnia czytelnicy pytali, kiedy wchodzą w życie podwyżki zasiłku dla osób bezrobotnych. Zainteresowanie tym problemem każe nam sądzić, że wielu osobom ?biegną? już wypowiedzenia, bądź spodziewają się, że pracodawca nie przedłuży z nimi umowy o pracę.
-Podniesienie zasiłku do 1.200 zł brutto zapowiedziane jest w tarczy 4.0. Nie wiemy nic więcej. Czekamy na decyzje, najpierw parlamentu, wyjaśniała Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. ? Mobilizujemy wszystkie siły w naszym urzędzie, by w jak najkrótszym czasie rozpatrzyć wnioski od mikro, małych i średnich i przelać pracodawcom pieniądze z tarczy antykryzysowej. Szybkie wsparcie powinno pomóc przetrwać ten trudny okres, bez konieczności redukcji zatrudnienia.
Obecnie z zasiłku dla bezrobotnych korzysta 855 mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Zapewne z każdym miesiącem osób z prawem do zasiłku będzie więcej. Teraz powinniśmy wszyscy: ?kibicować?, aby największe nasze lokalne zakłady produkcyjne, jak huta, BC, Grant, Walcowanie, Climatic, Dorpol, Perfectdoor, Izoterm, szwalnie nie straciły odbiorców i utrzymały produkcję na dotychczasowym poziomie. Firmy te będą miały duży wpływ nie tylko na lokalny rynek pracy, ale także na dalszy rozwój aglomeracji ostrowieckiej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *