Miliony pomogły firmom

W ramach tarczy antykryzysowej, przedsiębiorcy z powiatu ostrowieckiego otrzymali już ponad 35 mln zł.

Na początku lipca b.r. kwota przelana przez Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowca na konta lokalnych firm, osób prowadzących działalność gospodarcza i stowarzyszeń przekroczyła 35 mln zł. Najwięcej pieniędzy, bo blisko 20 mln przekazano w formie pożyczek.

-W ramach tarczy wpłynęło do naszego urzędu 4257 wniosków o pożyczki ? mówi Małgorzata Stafijowska, dyr. Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Pozytywnie rozpatrzonych zostało około 4 tys. wniosków. Pieniądze otrzymało 93 proc. pracodawców którzy zwrócili się do nas o pożyczkę. To chyba niezły wskaźnik.

Na stronie internetowej ostrowieckiego urzędu pracy, pojawiła się informacja, że umorzenie pożyczek nastąpi automatycznie. Pracodawcy nie muszą przesyłać do PUP żadnych wyjaśnień czy oświadczeń. Pracownicy urzędu sami sprawdzą w oparciu o Krajowy Rejestr Sądowy oraz Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej czy firma zgodnie z umową, kontynuowała działalność przez okres 3 miesięcy od  udzielenia pożyczki. Wnioskodawcy otrzymają z urzędu pracy drogą elektroniczną informację o umorzeniu pożyczki. Nasi czytelnicy prosili nas o wyjaśnienie tej sprawy.

– Drugą najczęstszą po pożyczkach, formą skorzystania ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej były wnioski o dofinasowanie do wynagrodzeń pracowników mikro, małych i średnich firm ? dodaje dyrektor Małgorzata Stafijowska. -Wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń złożyły 533 podmioty z terenu miasta i powiatu. Do tej pory 449 wypłaciliśmy już pieniądze w kwocie 11,2 mln zł.

Większość lokalnych firm, poza transportowymi, częściowo handlowymi i gastronomicznymi wróciło już do normalnej działalności. Z tygodnia na tydzień przybywa ofert pracy. Pod koniec ubiegłego tygodnia tylko w ofertach urzędu pracy było ponad 120 propozycji zatrudnienia.

Na początku ubiegłego tygodnia pojawiły się oferty dla technika analityki medycznej, psychologa, magazynierów, księgowej, ślusarzy, murarzy-tynkarzy, montera, pracowników produkcji, sprzątaczki itp. W środę i w czwartek, lokalni pracodawcy umieścili kolejne oferty pracy dla fizjoterapeuty, magazyniera, pracownika obsługi klienta, malarza-lakiernika. Są propozycje zatrudnienia dla pracownika marketingu, spawaczy, szwaczek, kierowców.

 Pracodawcy liczą, że kandydaci będą dysponować większym czy mniejszym doświadczeniem w zawodzie i branży. Jednak na naszym rynku coraz trudniej znaleźć chętnych do pracy z doświadczeniem. Dlatego główną uwagę w trakcie rozmów z kandydatem i w początkowym okresie pracy, zwracają na to jaki jest stosunek nowego pracownika do nowych obowiązków czy jest zainteresowany zdobywaniem nowych umiejętności, kwalifikacji  ? podkreślają pośrednicy pracy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *