„Jest krzyk i cisza, bezruch i fala”, czyli przed nami XVI doroczna wystawa Fotoklubu „Galeria” MCK

W najbliższą sobotę 29 sierpnia br. o godz. 18 rozpocznie się święto ostrowieckiej fotografii, bowiem to na ten dzień i godzinę zaplanowano w Galerii Fotografii MCK, mieszczącej się w Ostrowieckim Browarze Kultury, wernisaż ?XVI Dorocznej Wystawy Fotoklubu ?Galeria? MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim?.
Tym razem zobaczymy prace aż 34 autorów, z których aż piętnastu jest członkami ZPAF. Swoje fotografie pokażą: Hubert Kochański, Waldemar Baka, Wojciech Różalski, Katarzyna Agapiou (ZPAF), Artur Dziwirek (ZPAF), Maciej Strąpoć, Kamila Sammler (ZPAF), Magdalena Grabiec, Sergiusz Sachno (ZPAF), Zbigniew Furman (ZPAF), Ewa Gawlik, Łukasz ?Max? Kania (ZPAF), Cezary Łutowicz (ZPAF), Grzegorz Gałęzia (ZPAF), Andrzej Łada (ZPAF), Adam Białowąs, Adrian Siekiera, Grzegorz Górnisiewicz, Rafał Nowak, Stanisław Dulny (AFRP, ZPAF), Stanisław Dunin-Borkowski (ZPAF), Paweł Jabczyk, Jarosław Wójcik, Grzegorz Sideł (AFRP, ZPAF), Dominika Jakubowska, Mirosław Radomski (AFRP), Robert Nadratowski, Marcin Gruszka (ZPAF), Joanna Szymczuch, Marzena Walkiewicz, Jan Szczepański, Jerzy Soiński (AFRP), Andrzej Kosikowski (ZPAF) oraz Magdalena Wolff (ZPAF).

Andrzej Kosikowski
Maciej Strąpoć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Grzegorz Gałęzia
Zbigniew Furman, Wojciech Szabelski

– Pokaż mi jak patrzysz, a powiem Ci, kim jesteś…- pisze we wstępie do katalogu wystawy Jolanta Rycerska, Prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików.
Tak w jednym zdaniu można oddać ideę wystaw przeglądowych takich, jak ta. Wystawa Doroczna Fotoklubu to projekt nie spięty wspólnym tematem, gdzie grono autorów prezentuje nieduże cykle fotografii, wybrane przez nich jako ważne i reprezentatywne w danym okresie twórczości. Brak wspólnego łącznika w postaci problemu, tytułu czy gatunku fotografii sprawia, że do odbioru wystawy podchodzimy jak do przeglądu osobowości twórczych, skrótowo definiującego ich sposoby patrzenia i metody obrazowania. Dla widza to szczególny sposób odbioru. Używając muzycznych analogii ? nie mamy do czynienia z orkiestrą grającą jeden utwór, ale z utworem złożonym z serii następujących po sobie partii solowych, często odległych od siebie formalnie i emocjonalnie.
Percepcję obszernego materiału fotograficznego trzydziestu czterech autorów wystawy ułatwia fakt, że w katalogu partie te ułożone zostały w przemyślany sposób. Odkrywamy energię tego swoistego wielogłosu, przechodząc kolejno od cyklu do cyklu. Czujemy jej przepływ, narastanie, potem pauzy, zmiany tempa, znów przepływ, nie tylko emocji, ale także poziomu dosłowności obrazowania czy też pojawiania się i znikania poetyckiego, a czasem malarskiego podejścia. Odbieramy drgania, rytmy, tempo, emocje… jest krzyk i cisza, bezruch i fala. To też narzędzia fotografów.

Katarzyna Agapiou

Wystawie, która odbywa się pod patronatem prezydenta Jarosława Górczyńskiego i przy wsparciu Cement Ożarów, towarzyszy 120- stronicowe wydawnictwo albumowe.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *