Dziesięć lat z Rycerzami Kolumba

Podczas Mszy św. Dziękczynnej, która odbyła się w kościele pw. NMP Saletyńskiej na os. Piaski, pod przewodnictwem ks. prałata Zbigniewa Wiatrka, Rycerze Kolumba obchodzili 10 -lecie swojej działalności przy parafii.
Zakon został założony w 1882 r. w USA, z inicjatywy ks. Michaela J. McGvineya. Na jego czele stoi Najwyższy Rycerz. Patronem zakonu jest postać Krzysztofa Kolumba. W Polsce zakon oficjalnie działa od 2006 r i przybył z inicjatywy Jana Pawła II. Wspólnota skupia jedynie mężczyzn będących praktykującymi katolikami. Podstawowe idee zakonu to: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Rycerze Kolumba raz w roku wraz z rodzinami pielgrzymują do Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Od 2015 roku obchodzą nowe święto 13 lipca – Dzień Męża i żony, zapraszając do uczestnictwa w nim małżeństwa sakramentalne.


W Ostrowcu Świętokrzyskim Rycerze Kolumba przy parafii NMP Saletyńskiej istnieją i działają od 10 lat. -Za nami wyjątkowe 10 lat. To czas, w którym podejmowaliśmy wiele inicjatyw, pracowaliśmy na rzecz Kościoła, społeczności lokalnej oraz wspólnoty parafialnej -mówi Włodzimierz Stec, Rycerz Kolumba. -Nasze działania skupiają się przede wszystkim wokół spraw wiary, rodziny, a także społeczności oraz życia. Wstępując do Rycerzy Kolumba wiele zyskaliśmy, poznaliśmy przede wszystkim wartość czynienia dobra. Dzięki podejmowanym działaniom mamy możliwość rozwoju osobistego i duchowego. Przynależność do wspólnoty zaowocowała szczerymi i prawdziwymi przyjaźniami. Wiele nauczyliśmy się od siebie ? miłości bliźniego, zrozumienia, akceptacji, cierpliwości. Razem mogliśmy i możemy robić bardzo dużo: pomagać, wspierać się nawzajem, modlić się, angażować w różne projekty, realizować programy ogólnopolskie i światowe. Dzięki przynależności do Rycerzy Kolumba uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach, na przykład w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, czy w corocznej posłudze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wszystko to jest zgodne z naszym hasłem: w służbie jednemu, w służbie wszystkim. Dziękuję księdzu kapelanowi oraz księżom parafii, za zaufanie i wsparcie, a przede wszystkim Panu Bogu, że pokierował nas dobrymi ścieżkami miłości i dobroci. Za to, że możemy być lepszymi mężami, ojcami i dziadkami.
Rycerze Kolumba włączają się w szereg akcji charytatywnych organizowanych na terenie miasta i okolic. Są to zbiórki żywności dla rodzin potrzebujących, akcje na rzecz seniorów i lokalnej społeczności.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Dziesięć lat z Rycerzami Kolumba

  • 24 października 2020 at 17:59
    Permalink

    Średnia wieku circa 60 lat. Czy dla młodych są „giermkowie Kolumba” 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *