Jak zginęła i szybko odnalazła się zabytkowa płyta nagrobna Marii Zwick? Poszukiwania w tle z matką chrzestną Witolda Gombrowicza

Członkowie stowarzyszenia Centrum Krajoznawczo ? Historycznego im. Prof. Mieczysława Radwana podczas odwiedzin cmentarza parafialnego w Denkowie zauważyli, że zniknęła płyta nagrobna Marii Zwick – Szwajcarki, która była matką chrzestną urodzonego w Małoszycach naszego światowej sławy powieściopisarza Witolda Gombrowicza.

-Usunięcie tej płyty musiało odbyć się całkiem niedawno ? mówi Monika Bryła ? Mazurkiewicz. Oglądałam ją jeszcze we wrześniu. Była bardzo zniszczona, częściowo zapadnięta, porośnięta mchem, przykryta stertą starych wiązanek, ale była. Dziś pozostaje nam już po niej tylko jej fotografia.

Płyta nagrobkowa przed zniknięciem

No właśnie z udostępnionego nam przez Centrum do publikacji  zdjęcia płyty nagrobnej możemy się dowiedzieć, że Maria Zwick urodziła się w 1855 w Genewie, a zmarła w kwietniu 1918 roku w Bodzechowie. Była nauczycielką.

Jak to się stało, że płyta nagrobna tak szacownej osoby mogła zginąć na cmentarzu?  

W tej sprawie rozmawialiśmy z proboszczem parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie, księdzem Adamem Gucwą. Parafia jest wszak administratorem cmentarza. Mimo choroby, ksiądz proboszcz obiecał nam, że po konsultacjach z administratorem i grabarzem w ciągu kilku dni dam nam odpowiedź w nurtującej nas sprawie. Przy okazji dowiedzieliśmy się od księdza Adama, że aż 30% grobów na denkowskim cmentarzu to groby oznaczone, jako NN, czyli z nieznanym nazwiskiem. Wielokrotnie dankowski pasterz apelował w tej kwestii do społeczności lokalnej, ale bez skutku. Sam też nie wiedział, że na denkowskiej nekropolii spoczywa matka chrzestna samego Witolda Gombrowicza.

Płyta nagrobkowa po znalezieniu

W niedzielne południe sprawa, na szczęście, rozwiązała się? Monika Bryła ? Mazurkiewicz poinformowała nas bowiem, że płyta nagrobna Marii Zwick odnalazła się na cmentarzu w Denkowie i że jest w znacznie lepszym stanie, niż przed zniknięciem.

Wszyscy mamy teraz nadzieję, że skoro zbliża się 1 listopad, to grób Marii Zwick otoczony zostanie należytą opieką?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *