Instytucje kultury wołają o pomoc

Samorządowe instytucje kultury województwa świętokrzyskiego, w tym m.in. Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, skierowały list otwarty do Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w związku z drastycznie pogarszającą się ich kondycją finansową i kadrową domów kultury, galerii, muzeów.


– Nasze instytucje są pozbawione wsparcia rządowego w ramach tarczy antykryzysowej- mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dużo mówi się o wsparciu artystów, czy instytucji artystycznych, tj. opery, filharmonie, czy teatry, a ostatnio pochylono się nad muzeami. Takich instytucji, jak MCK w kraju jest 4255, a my np. kształcimy i edukujemy młodych ludzi, ale też jesteśmy organizatorami dużych wydarzeń. Od marca z mniejszymi przerwami nie mogliśmy organizować przedsięwzięć kulturalnych, a nasz sytuacja się pogarsza. Nasze straty za rok 2020 oceniam na ok. 1 mln. zł. My nie oczekujemy wprost pieniędzy, a np. zwolnień ze składek ZUS.
?Centra kultury, domy i ośrodki kultury są instytucjami prowadzącymi wielokierunkową szeroką i wielobarwną działalność społeczno-kulturalną- czytamy w petycji pod hasłem ?Zszywamy kulturę?, skierowanej do Piotra Glińskiego, Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Mają charakter środowiskowy, zlokalizowane są praktycznie w każdej gminie. Ich podstawowym zadaniem jest integracja lokalnej społeczności wokół różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych dla wszystkich odbiorców. Przygotowując zróżnicowane oferty skierowane do ludzi w każdym wieku, kreują postawy aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno-kulturalnym społeczności lokalnej. Instytucje te przede wszystkim zapewniają dzieciom i młodzieży atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu. Zapobiegają ich demoralizacji i osamotnieniu. Rozwijają serce i wyobraźnię, a także budują dobre emocje ? dumy z własnego dziedzictwa i patriotyzmu. Są lokalnymi teatrami, studiami fotograficznymi i filmowymi, galeriami sztuki, miejscem spotkań dla wszystkich. W roku 2019 w Polsce funkcjonowało 4 255 centrów kultury, domów i ośrodków kultury, klubów i świetlic. Rządowa pomoc dla sektora kultury, w związku z całkowitym zamknięciem lub ograniczeniem działalności kulturalnej, nie objęła swoim zasięgiem podstawowych instytucji, takich jak domy i centra kultury. Mimo to, korzystając z topniejących zasobów finansowych i personalnych, udało się nam wiele dokonać, przenieśliśmy większość codziennych działań do internetu, dostosowaliśmy działalność do pandemii. Zrobiliśmy tyle, ile było można. A teraz z obawą i rosnącym niepokojem obserwujemy jak nasze instytucje zamierają z braku pieniędzy.
Apelujemy do Pana Premiera o umożliwienie korzystania z tarczy pomocowej dla samorządowych domów i centrów kultury. Pomimo wsparcia finansowego i organizacyjnego ze strony organów prowadzących, jakimi są jednostki samorządu terytorialnego, sytuacja materialna tych instytucji staje się coraz trudniejsza, dramatyczna. Brak możliwości prowadzenia odpłatnej działalności statutowej wymusza coraz większe cięcia budżetowe i kadrowe. Nie bez znaczenia dla instytucji jest także wzrost kosztów mediów, w tym szczególnie energii elektrycznej.
Prosimy o rozważenie 50 % procentowej rekompensaty z tytułu utraconych przychodów z działalności kulturalnej względem roku poprzedniego. Za celowe konieczne wydaje się także zwolnienie ze składek ZUS od wynagrodzeń pracowników instytucji kultury oraz osób samozatrudnionych, wykonujących zadania na rzecz tych ważnych społecznie instytucji. To zwolnienie powinno objąć okres od miesiąca marca do końca roku 2020.
Prosimy także Pana Premiera, żeby w tej szczególnie trudnej sytuacji, dostrzegł aktywność i znaczenie domów i centrów kultury przy rozpatrywaniu i ocenie wniosków złożonych do resortowych programów operacyjnych. Przy najczęściej skomplikowanej sytuacji finansowej samorządów ? czyli organów prowadzących, ministerialne środki pozwoliłyby na utrzymanie działalności merytorycznej. Mamy nadzieję, Jesteśmy pewni, że gminy, samorządy terytorialne, podobnie jak dotychczas, pokryją koszty bieżącego funkcjonowania i oraz płac.
Instytucje swój apel kończą zwrotem: ?Prosimy o pomoc. Sytuacja instytucji kultury nabiera cech dramatu?.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Instytucje kultury wołają o pomoc

  • 29 listopada 2020 at 10:58
    Permalink

    A moze by tak sobie zarobili? Komuna sie skonczyla, niech sobie stana z kapeluszem i girara, albo trabka, na rynku i zarobia, Z powodu pandemi niech zrobia jakies sztuki wyplatania maseczek ze slomy dla promowania zachowania dystansu. albo cos niekolidujacego z obecnoscia wirusa. Brak iwencji tworczej? Kto za to ma placic, My? z podatkow? Co to jest, jakas sztuka niepelnosprawnych wymagajacyc specjalnej troski? Skarbonki i kapelusze najlepiej pokazaly by wartosc tych instytucji kultury. Zydom plac za zaniedbane cmentarze, ktorych nie chcialo im sie utrzymywac w nalezytym stanie, artystom za brak plodu, Partiom za te szopke jaka nam serwuja, Co jeszcze, moze osiedle domkow jednorodzinnych im wybudowac, zeby sie nie mieszali z plepsem? Do roboty, ..tworczej, albo fizycznej, jak w Holywood, przeciez wszyscy marzycie o Holywood. Swieta ida niech sie przebiora za mikolajow czy kolendnikow i zabawiaja pleps w miejscach gdzie robia zakupy, na parkingach pod oknami, zabawiaja dzieci w szpitalach, niech zapewniaja atrakcyjne formy spedzania czasu na wolnej przestrzeni z zachowaniem dystansu. Albo niech powdoza staruszki riksza do slepu na zakupy i ze sklepu do domu, lub co lepsze na spacerek po parku. Plodu sie nie da kupic, czy wspomagac zasilkami, bo to wyrzucone pieniadze, To sie ma, albo trzeba znalez inna prace. A co w muzeach teraz przeszli na akord?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *