Ostrowiecki Dzień Uśmiechu

Balony, słodkości i ?wesoła ławeczka?, a także karteczki z cytatami o uśmiechu ? to wszystko czekało na mieszkańców, którzy odwiedzili ostrowiecki Rynek.
To jedna z wielu inicjatyw Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, w związku ze swoją misją niesienia skutecznej pomocy mieszkańcom miasta w pokonywaniu trudnych sytuacji życiowych. W skład zespołu wchodzi pięciu pracowników socjalnych. Głównym celem organizatorów społeczności lokalnej jest pobudzanie społecznej aktywności w ramach metody pracy środowiskowej, jaką jest OSL. Aktywizacja jako działanie socjalno -wychowawcze ma na celu wzrost aktywności mieszkańców oraz zwiększenie ich udziału w życiu społecznym, poprzez intencjonalne wywoływanie zmian w postawach, poglądach, wzorach, stylach i sposobie życia grup społecznych.
W ramach OSL działa cztery społeczności ? grupa osób bezdomnych, grupa rodzin z wyzwaniami, grupa osób niepełnosprawnych oraz grupa terytorialna z os. Częstocice. Każda z grup projektowych realizuje swoje działania. Choć obostrzenia wynikające z pandemii ograniczają możliwości, to jednak przy zachowaniu reżimu sanitarnego uczestnicy realizują zaplanowane zadania. Jak mówi Dorota Strucka z Zespołu, niedawno grupa terytorialna os. Częstocice realizowała akcję: ?Jak dobrze mieć sąsiada?. Grupa osób bezdomnych wykonywała ławki z palet, jedna z nich znalazła się w Parku Fabrycznym, dwie pozostałe w Śródmieściu.
Ostrowiecki Dzień Uśmiechu, organizowany po raz pierwszy w naszym mieście, to inicjatywa grupy rodzin z wyzwaniami. Był to wyjątkowy czas, w którym organizatorzy zachęcali przechodniów do uśmiechu, o który coraz trudniej w czasie trwającej pandemii. Pokazywali, że pomimo przeciwności można dzielić się wzajemnie uśmiechem. Zapraszali na ?wesołą ławeczkę? usytuowaną obok stoiska, gdzie mieszkańcy byli częstowani słodkościami, a najmłodsi otrzymywali balony. Czasami wystarczy bardzo niewiele – jeden uśmiech, aby świat wokół nabrał przyjaznych barw. Miejmy nadzieję, że Ostrowiecki Dzień Uśmiechu wpisze się na stałe w życie naszego miasta.
Już teraz członkowie grup w ramach Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej realizują kolejne zadania. Tym razem związane ze zbliżającymi się świętami. Z pewnością będziemy im towarzyszyć.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *