Mieli nie wsiadać za kierownicę

W dniu 1 kwietnia 2021 r., o godz. 22.45, dyżurny ostrowieckiej policji otrzymał informację, że kierujący pojazdem marki Mazda jeździ po krawężnikach. Po chwili pracownik operatora monitoringu miejskiego ujawnił ten pojazd na jednym z osiedli przed sklepem monopolowym.

-Za kierownicą mazdy siedział 50-letni ostrowczanin, od którego wyczuwalna była woń alkoholu –mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał on w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Po sprawdzeniu 50-latka w systemach policyjnych okazało się, że posiada on czynny zakaz prowadzenia pojazdów do 5 grudnia 2022 roku. Ponadto został on ukarany mandatem karnym za nie stosowanie się do obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz za wprowadzanie w błąd stróżów prawa co do swoich danych osobowych.

50-latek odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz jazdę pomimo orzeczonego zakazu. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego jazda w stanie nietrzeźwości zagrożona jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Pijany z zakazem

W miejscowości Rudka Bałtowska, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki Nissan. Jak się okazało, znajdujący się wewnątrz tego auta mężczyzna nie miał prawa zasiadać za kierownicą.

-21-latek posiadał aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, wydany przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, nie miał więc prawa usiąść za kierownicą –mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. W trakcie rozmowy funkcjonariusze wyczuli od kierowcy woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało, że 21-latek miał blisko pół promila alkoholu w organizmie.

W aucie obok kierowcy siedział 22-letni pasażer. Policjanci znaleźli przy nim blisko półtora grama amfetaminy. Obaj mężczyźni ze swojego zachowania będą tłumaczyli się przed sądem.

Nie powinien

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymali do kontroli pojazd marki BMW. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że kierujący samochodem 24-latek ma czynny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów i w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

-Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim orzekł wobec mężczyzny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych do lipca 2022 roku –mówi aspirant Ewelina Wrzesień.

Zgodnie z art. 244 Kodeksu karnego za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zakaz dożywotni

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Renault. 35-letni kierowca posiadał dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, wydany przez Sąd Rejonowy w Zwoleniu.

Zignorowane sygnały

W Rudce Bałtowskiej, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowieckiej komendy próbowali zatrzymać do kontroli kierującego pojazdem marki Seat, który poruszał się o 31 km/h szybciej, niż zezwalają na to przepisy na tym odcinku drogi.

-Siedzący za kierownicą seata mężczyzna zignorował wyraźne sygnały do zatrzymania się, dawane przez policjantów –mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Policjanci ruszyli w pościg, używając przy tym sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Po przejechaniu ok. 2 km i zatrzymaniu pojazdu, okazało się, że jego za kierownicą zasiadał 41-letni mieszkaniec gminy Tarłów. Swą ucieczkę tłumaczył obawą przed konsekwencjami prawnymi, jakie grożą za nie posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Wtoku prowadzonych czynności wyszło na jaw, że 41-latek posiadał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Zakaz i narkotyki

W Ostrowcu Świętokrzyskim, policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Hyundai. Koreańskim autem podróżowało trzech mężczyzn w wieku od 19 do 44 lat. Najważniejszy z nich, a mianowicie 39-letni kierujący był nietrzeźwy.

-39-latek miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie –mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Co więcej, wobec mężczyzny został orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W pojeździe funkcjonariusze znaleźli blisko 6 gramów suszu roślinnego, który wstępnie został zidentyfikowany jako marihuana. Narkotyki należały do kierującego hyundaiem.

Jak się też okazało, najmłodszy z pasażerów był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary 15 dni pozbawienia wolności za popełnione wykroczenia i to on ułatwił nabycie narkotyków.

39 -latek oraz 19 -latek usłyszeli zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dodatkowo starszy z mężczyzn odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości i niestosowanie się do wyroku sądowego, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zakaz dożywotni

Jadący przez Bartoszowiny kierowca audi, został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Jak się okazało, złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i był nietrzeźwy.

 -Zanim stróże prawa podeszli do pojazdu zauważyli, że będący za kierownicą 35-latek połknął jakieś zawiniątko –mówi sierż. szt. Karol Macek, oficer prasowy KMP w Kielcach. Kierowca nie chciał powiedzieć, co było w środku. Mundurowi dokładnie przeszukali audi, ale nie ujawnili w nim żadnych podejrzanych rzeczy. Jednak po sprawdzeniu w systemach wyszło na jaw, że mieszkaniec gminy Łagów w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, gdyż miał orzeczony już dwukrotnie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zebrane informacje nie pozostawiały żadnych wątpliwości. Dwa sądy – kielecki i ostrowiecki – zgodnie zdecydowały, że 35-latek do końca życia nie powinien wsiadać za kierownicę.

Jakby tego było mało, kierujący audi wydmuchał w balonik blisko promil alkoholu. 35-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Już za samo niestosowanie się do postanowień sądów kierowcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nieroztropny motocyklista

Policjanci z ostrowieckiej drogówki ujawnili dwóch kierujących, którzy pomimo obowiązującego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, poruszali się nimi po drodze publicznej.

-W Waśniowie, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej motocykl marki Barton. W trakcie interwencji wyszło na jaw, że 34-letni kierujący jednośladem posiada aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych –mówi aspirant Ewelina Wrzesień.

Sąd orzeka

Prowadzenie samochodu pomimo prawomocnego zakazu stanowi przestępstwo opisane w art. 244 Kodeksu karnego i jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto kierowcy grozi kolejny zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do lat 15.

Jeśli nie zostanie złożona apelacja od wyroku sądu, w którym sąd orzekł wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów, to zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych stanie się prawomocny. Natomiast w sytuacji, gdy zostanie złożona apelacja, wówczas wyrok stanie się prawomocny z dniem rozpoznania apelacji przez sąd II instancji, tj. sąd okręgowy.

Według art. 42 par. 3 kk, sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a par. 4 kk, czyli jeśli sprawca ponownie prowadził pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo podczas obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego za przestępstwo lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 kk (katastrofa w komunikacji), którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 par. 2 kk i 355 par. 2 kk (wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu) był w stanie nietrzeźwości lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba, że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Sąd obligatoryjnie orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów w sytuacji ponownego skazania w warunkach wskazanych powyżej.

Najczęściej podstawą skazania na dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest skazanie na podstawie art. 178a par. 4 kk. Odpowiedzialności z tego przepisu podlegają osoby, które:

1/ zostały wcześniej prawomocnie skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;

2/ zostały skazane za przestępstwa określone w art. 173 kk (katastrofa w komunikacji), 174 kk (sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy), 177/355 par. 2 kk (spowodowanie wypadku (spowodowanie wypadku przez żołnierza ze skutkiem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci) popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;

3/ albo prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości pod wpływem środka odurzającego w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonych w związku ze skazanie za przestępstwo.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *