Amortyzacja w AC – jak zużycie części w aucie wpływa na odszkodowanie?

Wiadomo doskonale, że im starszy samochód, tym bardziej traci on na wartości. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że proces starzenia się dotyczy zarówno całych pojazdów, jak też ich poszczególnych części? Co więcej, ma to wpływ na ubezpieczenie i wysokość wypłaconego z niego odszkodowania!

Na drodze może się zdarzyć wszystko. Moment nieuwagi lub zwyczajny pech mogą mieć poważne konsekwencje dla kierowcy i jego auta, dlatego warto się zabezpieczyć na każdy wypadek. W łatwy sposób umożliwia to porównywarka ubezpieczeń Mubi, dzięki której w kilka minut znajdziesz nie tylko OC, ale również inne rodzaje ochrony, np. autocasco. Uzyskane z niego odszkodowanie jest ogromnym wsparciem w razie uszkodzenia samochodu, ale trzeba pamiętać, że taka polisa ma swoje ograniczenia – jednym z nich jest amortyzacja części.

Amortyzacja części w autocasco – co to takiego?

Co to właściwie jest ta cała amortyzacja? Wyobraź sobie, że kupujesz nowy samochód prosto z salonu. Jeździsz nim przez rok, po czym decydujesz się na sprzedaż. Czy dostaniesz za niego tyle samo pieniędzy, ile wydałeś? Oczywiście, że nie. W końcu wartość aut szybko spada, szczególnie tych nowych. A im więcej pojazd ma lat i większy przebieg na liczniku, tym mniejsza jest jego wartość rynkowa. Ubezpieczyciele też to wiedzą, dlatego uwzględniają naturalny proces starzenia się pojazdów w wyliczaniu odszkodowań.

Co jednak szczególnie istotne, utrata wartości dotyczy nie tylko całych samochodów, ale także ich poszczególnych podzespołów i pojedynczych części. Ich właśnie dotyczy amortyzacja, czyli nic innego, jak czasowe zużywanie się części auta, które ma wpływ na wysokość odszkodowania z AC. Jaki? Widać to przy wyliczaniu wartości doznanej przez ubezpieczonego szkody, gdy firma potrąca określony procent od kosztów wymiany uszkodzonych części na nowe.

Na czym polega amortyzacja w AC?

Jak działa amortyzacja, najwyraźniej widać na przykładzie. Załóżmy, że jeździsz 3-letnim Oplem Corsą. W wyniku wypadku zostaje w nim uszkodzone sprzęgło. Koszt zakupu nowego to 700 zł, z kolei zapisana w umowie ubezpieczenia AC amortyzacja części po 3 latach używania auta wynosi 30%. Jakie odszkodowanie dostaniesz?

Nie możesz liczyć na pełną kwotę, ponieważ ubezpieczyciel pomniejszy wysokość rekompensaty, potrącając odpowiednią kwotę z wartości nowych części. W tym wypadku będzie to potrącenie w wysokości 210 zł (30% z 700 zł) i właśnie o tyle zostanie pomniejszone Twoje odszkodowanie. Otrzymasz zatem 490 zł.

Ile wynosi amortyzacja w AC?

Oczywiście amortyzacja nie jest stała. Procent potrącany z wartości części zwiększa się wraz z wiekiem ubezpieczonego pojazdu. Inaczej mówiąc, im starsze auto, tym większy spadek wartości jego części.

W zależności od wybranej firmy, amortyzacja części w AC może wynieść nawet 60-65%, co w przeliczeniu na złotówki stanowi już naprawdę poważny ubytek w kwocie odszkodowania. Tak wysokie stawki dotyczą jednak tylko najstarszych aut objętych ubezpieczeniem. W przypadku pojazdów nowych, dla których najczęściej kupuje się autocasco, amortyzacja wynosi zazwyczaj ok. 30%, zwiększając się stopniowo wraz z wiekiem auta.

Pamiętaj przy tym, że amortyzację ustala się, biorąc pod uwagę czas, jaki minął od zarejestrowania pojazdu, a nie okres jego rzeczywistego używania. Możesz więc trzymać auto w garażu, a i tak traci ono na wartości. Zdarza się też, że procentowy spadek wartości jest różny w zależności od konkretnej części. Ubezpieczyciel może uznać, że np. układ kierowniczy zużywa się szybciej, więc amortyzacja wchodzących w jego skład części będzie większa od pozostałych. Wszystko zależy od konkretnej firmy, dlatego koniecznie pamiętaj, by przed zawarciem umowy dokładnie sprawdzić jej zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Czy amortyzacja części się opłaca?

Jak do tej pory wszystko to wygląda bardzo niekorzystnie dla kierowcy, prawda? Nie da się ukryć, że amortyzacja części to przede wszystkim oszczędność dla ubezpieczyciela, ale również ubezpieczony ma w tym pewną korzyść. Jaką?

Chodzi o wysokość składki ubezpieczeniowej, która w przypadku wybrania opcji AC z amortyzacją części będzie niższa. Decydując się na procentowe potrącenie wartości części w razie wypłaty odszkodowania, możesz zatem liczyć na to, że zapłacisz mniej za autocasco. Tylko czy na pewno na tym zaoszczędzisz?

Nie zapominaj, po co kupujesz ubezpieczenie AC – zależy Ci na zapewnieniu sobie wsparcia ubezpieczyciela w razie niefortunnego wypadku. Amortyzacja sprawia natomiast, że gdy do takiego zdarzenia dojdzie, wypłacona Ci rekompensata będzie niższa. Musisz sam ocenić, co bardziej Ci się opłaci. Doraźna oszczędność na składce czy wyższe odszkodowanie?

Czy można znieść amortyzację?

Jeżeli uznasz, że jednak bardziej zależy Ci na tym drugim i wolisz zapłacić wyższą składkę, ale mieć później pełne wsparcie ubezpieczyciela, możesz zdecydować się na zniesienie amortyzacji. Taka opcja oferowana przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oznacza oczywiście dodatkowe koszty, ale zwłaszcza w przypadku właścicieli aut nowych lub naprawianych w autoryzowanych serwisach może być bardzo korzystna.

Dlaczego? Wszystko przez to, że po wykupieniu zniesienia amortyzacji, ubezpieczyciel nie potrąca niczego z wartości nowych części. Dzięki temu ubezpieczony otrzymuje wyższą kwotę odszkodowania w razie wypadku, co ostatecznie może oznaczać korzyść znacznie przerastającą wydatek poniesiony na dopłacie do składki.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *