Czy spółdzielnia może odciąć dłużnikowi ciepłą wodę?

Do Redakcji ?Gazety Ostrowieckiej? dotarł list od kobiety, która jak twierdzi jest samotną matką wychowują niepełnosprawne dziecko, nie godzi się z praktykami Spółdzielni Mieszkaniowej ?Krzemionki? w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Pewnego dnia zawitało do mnie dwóch pracowników SM Krzemionki z informacją, że ze względu na moje zadłużenie przyszło odłączyć mi dopływ ciepłej wody na polecenie Zarządu Spółdzielni (?) – napisała kobieta. Nie pozwoliłam na to, gdyż potrzebuje wykąpać siebie i dziecko. W mieszkaniu mam prysznic, nie zagrzeję wody na gazie. Zadłużenie w spółdzielni odziedziczyłam wraz z mieszkaniem, reguluję czynsz na bieżąco i ile mogę wpłacam na zadłużenie.
Czytelniczka, mieszkanka zasobów SM ?Krzemionki?, pyta: Czy wolno w czasie pandemii wchodzić do mieszkań i zakręcić ludziom wodę? Co na to spółdzielnia? Jak ustaliliśmy, ogół zasad dotyczących odcięcia ciepłej wody zawarty jest w uchwale Zarządu Spółdzielni SM ?Krzemionki? 30 listopada minionego roku.
Jak w niej czytamy: ?Po bezskutecznych próbach wyegzekwowania należności Zarząd Spółdzielni może podjąć decyzję o odcięciu dopływu ciepłej wody użytkowej i sygnału LTVK w lokalu dłużnika. Jeżeli dłużnik nie dokona spłaty zadłużenia czy też nie podpisze ugody ze Spółdzielnią w sprawie spłaty zadłużenia, dział windykacyjny wysyła pismo do dłużnika o zamiarze odcięcia dopływu ciepłej wody użytkowej i sygnału LTVK w lokalu dłużnika. Na wniosek działu windykacyjnego, w uzasadnionych przypadkach Zarząd może podjąć decyzję o przedłużeniu terminu spłaty zadłużenia lub podpisania ugody.?
Jak twierdzą przedstawiciele władz spółdzielni, zapisy zawarte w uchwale dotyczyły skrajnych przypadków, gdzie próby dojścia do porozumienia z dłużnikiem nie przyniosły rezultatu. Nie zapomnijmy, że spółdzielnia mieszkaniowa jest systematycznie monitowana ze strony mieszkańców w zakresie działań zmierzających do redukcji zadłużenia, stąd też obowiązkiem władz jest podjęcie zdecydowanych kroków, aby zadłużenie w miarę możliwości redukować. Spółdzielnia Mieszkaniowa ?Krzemionki? wyjaśnia, że nie pozbawia dłużników dostępu do wody w ogóle, a jedynie do ciepłej wody. Musimy też wiedzieć o tym, że w dobie panującej pandemii wstrzymana jest możliwość skutecznego egzekwowania zadłużenia w oparciu o np. dokonanie eksmisji z lokalu. Działania te w obecnej chwili są zawieszone. W związku z tym SM ma istotny problem, albowiem zadłużenia rosną i tak naprawdę na ten moment nie wiadomo kiedy będzie można powrócić do prowadzenia egzekucji komorniczych.
Co na to związek rewizyjny? W nadesłanej odpowiedzi Jerzy Jankowski prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP przytacza linię orzecznictwa sądowego, z którego jasno wynika, że uprawnienie do odcięcia wody przy wystąpieniu określonych przesłanek, przysługuje wyłącznie przedsiębiorstwu wodociągowo- kanalizacyjnemu. Jego zdaniem sytuacja analogiczna występuje przy dostawie ciepłej wody (dostawa ciepła do podgrzania wody). Tutaj z przytoczonej ustawy wynika, że wstrzymanie dystrybucji paliw może nastąpić, gdy ?odbiorca zwleka z zapłatą za świadczenia usług, co najmniej przez okres 30 dni po upływie terminu płatności.
– Użytkownik lokalu ma obowiązek terminowego wnoszenia opłat za użytkowany lokal, w tym za dostarczane media – czytamy w piśmie Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Niemniej jednak nie spełnia swoich zobowiązań, zarządca budynku wielolokalowego nie ma prawa zastosować wobec użytkownika lokalu środka dyscyplinującego w postaci odcięcia wody do lokalu, zarówno zimnej, jak i ciepłej.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Czy spółdzielnia może odciąć dłużnikowi ciepłą wodę?

 • 21 kwietnia 2021 at 12:01
  Permalink

  Czyli co ?? Hulaj dusza,piekła nie ma !!
  Będąc lokatorem zadłużonym po uszy nadal mieszkam w zasobie spółdzielni mieszkaniowej i korzystam ze wszystkich wygód a że nie płacę albo płacę miesięcznie według mojego widzimisię to już problem frajerów rzetelnie opłacających wszelkie rachunki za użytkowanie swojego lokalu jak i mediów a także za moje M i używane przeze mnie media.
  Dzięki ci ustawodawco że fundujesz mi mieszkanie na cudzy koszt – istny komunizm czyli każdemu według jego potrzeb.
  Żal mi osób,których faktycznie dotkliwie doświadczył los ale jest wielu takich cwaniaków którzy nieuczciwie wywiązują się z obowiązków spółdzielcy i śmieją się wszystkim w nos,będąc wiecznie zadłużonym.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *