Łukasz Dąbrowski – aktor z Ostrowca Świętokrzyskiego w “Pojebajce”, spektaklu tylko dla dorosłych

Łukasz Dąbrowski, aktor krakowskiego Teatru Współczesnego rodem z Ostrowca Świętokrzyskiego, gra, w skierowanym do dojrzałego widza, spektaklu „Pojebajka”, swoistej wieczorynce dla dorosłych.
-Sztuka, w której występuję, to farsa, która opowiada o grupie aktorskiej „Maszkaron” – mówi Łukasz Dąbrowski. –Aktorzy próbują zagrać bajkę. Mimo ich ogromnej determinacji, napotykają co chwilę na całą masę problemów. Zabawne wpadki, problemy techniczne i chwilowe kryzysy emocjonalne artystów tworzą zwariowaną komedię omyłek. „Pojebajka”, to wręcz kiczowata opowieść o teatrze i jego funkcjonowaniu od środka.
Łukasz w promocyjnym trailerze spektaklu żartuje, że pojebajka, to też bajka, tyle że dla dorosłych. -Dlaczego dla dorosłych? Bo dorośli to też dzieci, tylko takie trochę większe, bez marzeń i z…kredytami – mówi ostrowiecki aktor.

Teatr Współczesny w Krakowie zapowiada „Pojebajkę”, jako idealną propozycją na spędzenie wesołego wieczoru, wypełnionego niewybrednym i lekkim humorem. Jeśli chcemy się poczuć znowu jak dziecko i lubimy się śmiać do łez, koniecznie musimy zobaczyć ten spektakl. Teatr sygnuje, że w spektaklu z ust aktorów często padają, jako środki wyrazu, przekleństwa… 
Scenariusz sztuki napisał i wyreżyserował ją Jan Naturski do muzyki Maksymiliana Czarneckiego i w scenografi i Elżbiety Bień. Kostiumami aktorów zajęła się Agata Wierzbicka. Spektakl trwa 75 minut. Obok Łukasza Dąbrowskiego występują tacy aktorzy, jak Honorata Sokół, Paweł Brandys, Maksymilian Czarnecki i Szymon Grzybek.


Łukasz Dąbrowski cieszy się, że po lockdawnie powróciło życie do teatrów. Przecież każdy aktor, niczym kania dżdżu, łaknie kontaktu z widzem, na którym zasadza się sens istnienia teatru. Ostatnie dni są dla niego niezwykle pracowite. W miniony weekend odbyła się przecież premiera „Pojebajki”. Łukasz pracuje również nad reżyserią własnego spektaklu, który będzie miał premierę pod koniec czerwca.

-Sztuka, nad którą pracuję, oparta jest na podstawie opowiadania Marka Hłaski „Pętla”, które w 1956 roku znalazło się już w jego głośnym, debiutanckim zbiorze “Pierwszy krok w chmurach”.
To z jednej strony opowiadanie wstrząsające, a z drugiej wywołujące przykre doznania psychiczne. Hłasko opowiada w „Pętli” o przeżyciach alkoholika, który próbuje wyjść z nałogu. Opisane są jego rozterki, cierpienia, a przede wszystkim nieudane próby uwolnienia się od alkoholu. Główny bohater, człowiek przegrany i zrezygnowany, dochodzi do wniosku, że jedynym wyjściem z sytuacji jest śmierć.
Łukasz Dąbrowski jest fanem twórczości Marka Hłaski. Co ciekawe, opowiadanie Hłaski w 1957 roku zostało przeniesione na duży ekran. Film wyreżyserował Wojciech Jerzy Has, a w głównej roli Kuby Kowalskiego wystąpił Gustaw Holoubek.
Wydaje się, że dla Łukasza teatr jest miejscem życiowych metamorfoz. Jego bohaterowie ze złych stają się dobrzy, a z dobrych przeobrażają się w złych z całym podłożem psychologicznym  łamanego i ekstremalnego życia. Życia nie lukrowanego, a rzeczywistego, w którym osiąganie celów okupione jest przez bohaterów ról wyborem ciężkiej i trudnej drogi. Z takimi bohaterami
najwyraźniej identyfikuje się ostrowiecki aktor. 

fot. Teatr Współczesny w Krakowie

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Łukasz Dąbrowski – aktor z Ostrowca Świętokrzyskiego w “Pojebajce”, spektaklu tylko dla dorosłych

  • 9 czerwca 2021 at 19:36
    Permalink

    Tytuł po prostu idiotyczny i chamski.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *