Numer z dowodem

W dniu 23 czerwca 2021 r., w Opatowie, do 70-latki zatelefonował mężczyzna udający policjanta.

-Rozmówca przedstawił się jako policjant z komendy wojewódzkiej, który poinformował kobietę, że na terenie miasta znaleziono jej dokument tożsamości ?mówi młodszy aspirant Katarzyna Czesna ?Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. 70-latka usłyszała, że przestępcy mogą próbować wypłacić jej pieniądze z banku. Aby ochronić swoje oszczędności musi postępować zgodnie z jego wskazówkami.

Fałszywy policjant, by uwiarygodnić swoje działania polecił kobiecie wybrać na klawiaturze numer 112 (bez przerywania połączenia). W słuchawce 70-latka usłyszała kogoś innego, kto potwierdził, że jeszcze przed chwilą pani rozmawiała z policjantem. Wtedy rozmowa się zakończyła. Zaznaczmy, że wybierając numer 112, nie przerywając połączenia, kobieta cały czas rozmawiała z oszustami.

Po chwili 70-latka odebrała drugi telefon. Dzwonił znów ten sam mężczyzna. Kobieta przekonana, że rozmawia z prawdziwym funkcjonariuszem, zgodziła się na współpracę. ?Policjant? polecił jak najszybciej wybrać się do banku i wypłacić oszczędności. Przed wejściem do placówki kobieta, zgodnie ze wskazówkami schowała telefon, a przy wypłacie powiedziała, że pieniędzy potrzebuje na leczenie męża. Niestety, to nie pozwoliło na reakcję pracowników banku.

Po opuszczeniu placówki, już na terenie miejscowego parku, 70-latka przekazała 20.000 złotych nieznajomemu mężczyźnie. Po pewnym czasie, gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa zgłosiła się do prawdziwych policjantów.

-Żeby nie paść ofiarą takiego przestępstwa, nie możemy ulegać emocjom i kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które dzwoniąc, podszywają się pod bliskich lub funkcjonariuszy policji ?mówi młodszy aspirant Katarzyna Czesna ?Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której gotówka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *