Brak koncentracji u dzieci ? z czego może wynikać i jak temu zapobiegać?

Brak koncentracji u dzieci może wynikać z różnych przyczyn. Zaczynając od spowolnionego rozwoju struktur mózgowych, przez zbyt wiele bodźców każdego dnia, aż po niewłaściwie zbilansowaną dietę, opartą o nadmierną ilość substancji pobudzających (np. konserwanty, cukier, sztuczne barwniki).

To nie wszystko, bowiem równie popularną przyczyną obniżonego poziomu koncentracji są owsiki ? bardzo częsty problem u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Skutkuje to problemami ze snem, nocnym zgrzytaniem zębów, podkrążonymi oczami, owsikami w kale, a także rozkojarzeniem malucha. Zatem, z czego może wynikać brak koncentracji u dzieci i jak temu zapobiegać?

Brak koncentracji u dzieci ? zapobieganie

Zanim zaczniemy zapobiegać brakowi koncentracji u dzieci ? musimy rozpoznać, z czego wynika konkretna przypadłość. Czasami leczenie jest proste i wymaga jedynie uświadomienia dziecka w niektórych tematach, pomocy w usystematyzowaniu działań, a także odpowiednim zorganizowaniu najważniejszych spraw (np. pory odrabiania zadań domowych).

Diagnoza może być zupełnie inna, niż się spodziewaliśmy ? bowiem bywa i tak, że problem bierze się z zarażenia owsicą (więcej szczegółów tutaj). Jest to choroba rozprzestrzeniająca się w błyskawicznym tempie, szczególnie gdy maluch nie przestrzega podstawowych zasad higieny (np. niedokładnie myje ręce).

Zdiagnozowanie owsicy ? i co dalej?

Po uprzedniej konsultacji z lekarzem i dokładnym zdiagnozowaniu owsicy warto zastosować niepodrażniający jelit lek na owsicę, działający na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju. Warto pamiętać, że oprócz przyjmowania preparatu po lub w trakcie posiłku, trzeba zadbać o zbilansowaną dietę swojego dziecka.

Przez minimum 6 do 10 tygodni po zakończeniu kuracji rodzic powinien zadbać, aby dziecko m.in. regularnie zmieniało bieliznę, obcinało paznokcie raz na kilka dni, myło ręce po każdym wyjściu z toalety, a także unikało zabaw w brudnej piaskownicy.

Brak koncentracji u dzieci ? z czego może wynikać i jak temu zapobiegać?

Podsumowanie

Brak koncentracji u dzieci to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Może to wynikać ze zdiagnozowanej owsicy, ADHD lub innych równie ważnych czynników, których się nie bagatelizuje. Pomimo wszystko, każdą decyzję dotyczącą leczenia niższego poziomu koncentracji warto skonsultować z lekarzem i wspólnie przeanalizować choroby, które dotknęły malucha w przeszłości.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *