Badania nieniszczące ? czym są? Podstawowe informacje o NDT

Badania NDT ? skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza non destructive testing, czyli badania nieniszczące ? to grupa metod badania materiałów oraz urządzeń w sektorze przemysłowym. Jaka jest cecha charakterystyczna badań nieniszczących? Otóż, jak sama nazwa wskazuje, badania nieniszczące to takie procedury, których wykonania nie doprowadza do uszkodzenia obiektu (próbki) będącego przedmiotem badania.

Ta cecha charakterystyczna jest zarazem ich głównym atutem, sprawia bowiem, że badania nieniszczące NDT to dobry sposób na zbadanie już działającej instalacji, której działanie nie może być z różnych powodów przerwane nawet na krótki okres (jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku branży petrochemicznej oraz energetycznej). Innym z atutów badań NDT jest możliwość ich zastosowania w odniesieniu do urządzeń wykonanych z metalu, betonu, kompozytów oraz wielu innych rodzajów materiałów.

Sprawdź też: badania penetracyjne

NDT badania ? atuty oferty Laboratorium Navitest

Laboratorium Navitest sp. z o.o. działa na rynku już od ponad trzydziestu lat (ośrodek został utworzony jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku). Badania nieniszczące NDT pozostają po dziś dzień główną częścią jego działalności. Do atutów Laboratorium należą m.in. takie czynniki, jak:

 • wysoki poziom profesjonalizmu pracowników Laboratorium (ok. 50 pracowników dysponujących odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem),
 • zgodność prowadzonych badań NDT z normami ISO,
 • wdrożone własne rozwiązania dla badań eksploatacyjnych,
 • referencje udzielone przez liderów w branży przemysłowej. Wieloletnia współpraca z wiodącymi firmami działającymi w tak różnorodnym środowisku, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, pozwoliła na zdobycie cennego doświadczenia, które pomaga Navitest w stawianiu czoła nawet największym wyzwaniom,

Metody badań nieniszczących. Badania nieniszczące ? przykłady, rodzaje

Obecnie, na rynku znajduje się wiele podmiotów zajmujących się przeprowadzaniem specjalistycznych badań nieniszczących. Ważne jest jednak, by wybór jednego z nich był poprzedzony rzetelną analizą na temat jakości świadczonych usług oraz doświadczenia zdobytego przez laboratorium. Cenne mogą być także referencje udzielone przez dotychczasowych klientów.

Takie działania nie dają wprawdzie stuprocentowej gwarancji sukcesu, znacznie jednak zwiększają szanse na owocną współpracę. Jednym z ośrodków, które oferują usługi badań nieniszczących o bardzo wysokiej jakości, jest Laboratorium Navitest sp. z o.o., które dzięki nowoczesnemu wyposażeniu jest w stanie przeprowadzić na różne sposoby badania NDT ? metody podano poniżej:

 • badania radiograficzne wykorzystujące m.in. metody cyfrowe i analogowe,
 • badania z wykorzystaniem ultradźwięków, w tym np. UT-PA, TOFD, pomiary grubości,
 • pomiar zawartości ferrytu,
 • pomiary magnetyczno-proszkowe,
 • badania szczelności,
 • badania PMI.

oraz wiele innych. Powyższe metody to oczywiście nie jedyne sposoby działania możliwe do zrealizowania przez Laboratorium Navitest, a szczegółowe kwestie dotyczące badań można ustalić z pracownikami firmy.

W przypadku ewentualnych pytań na temat szczegółów oferty oraz sposobu, w jaki mają zostać przeprowadzone badania nieniszczące, należy skontaktować się telefonicznie (pod numerem telefonu + (48 58) 520-75-00) bądź za pośrednictwem witryny internetowej https://navitest.com.pl.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Badania nieniszczące ? czym są? Podstawowe informacje o NDT

 • 10 lipca 2021 at 09:13
  Permalink

  W Ostrowcu mamy Świętokrzyskie Centrum Badania Jakości Sp. z o.o., mieści sie na terenie starego zakladu huty.
  scbj.pl

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.