Ruszyła budowa drogi w Janiku

Ulica Szkolna w Janiku już zamieniła się w plac budowy. Po podpisaniu umowy przez burmistrza Lecha Łodeja z wykonawcą ruszył pierwszy etap prac, który obejmuje odwodnienie drogi. Na tę inwestycje mieszkańcy czekali długie lata.
– Janik to d ruga miejscowość pod względem wielkości w gminie Kunów. Ulica Szkolna jest najczęściej użytkowaną drogą przez mieszkańców. Prowadzi ona do Zespołu Szkolno -Przedszkolnego, kościoła, remizy strażackiej, placu zabaw, skweru wypoczynkowego i parku janickiego. Jest to reprezentacyjna ulica tej miejscowości. Korzystają z niej także kierowcy, którzy chcą ominąć krajową ?dziewiątkę?. To bardzo ważna i potrzebna droga nie tylko ze względu na estetykę miejscowości, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Stąd też staraliśmy się o dofinansowanie tego zadania. Już w lipcu ubiegłego roku otrzymaliśmy kwotę 1,6 mln z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Później otrzymaliśmy kolejne 2,1 mln z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg od premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwotnie cała inwestycja została oszacowana na ponad 3 miliony. Jednak udało nam się pomyślnie przeprowadzić przetarg i sfinalizować to zadania za ponad 2 miliony złotych, co przyniosło znaczne oszczędności na poziomie 1 miliona. Gmina dołożyła do tego zadania 40 tysięcy na projekt drogi, a pieniądze te pochodziły z funduszu sołeckiego i zostały przeznaczone na ten cel zgodnie z wolą mieszkańców -mówi burmistrz Lech Łodej.


Prace inwestycyjne obejmują odtworzenie dwóch pasów ruchu wraz z chodnikami i ciągiem pieszo – rowerowym. Długość odcinka to blisko 900 metrów o szerokości 5 metrów. Na drodze zostaną zlokalizowane dwa przejścia dla pieszych z azylem. Wzdłuż ulicy będą znajdowały się dwie zatoki autobusowe. Obecnie realizowany jest etap budowy kanalizacji deszczowej na całej długości drogi. Koniec prac planowany jest na grudzień tego roku.
Burmistrz Lech Łodej podkreśla, że gmina Kunów ma dobry czas na realizowanie inwestycji. Do tej pory udało się pozyskać ponad 25 milionów z zewnątrz. Przez czas objęcia funkcji burmistrza przez Lecha Łodeja gmina zrealizowała inwestycje za ponad 40 milionów, przy wkładzie własnym 17 milionów. Jednak to nie koniec inwestycji w gminie.
-Mamy jeszcze wiele planów i zadań. To utworzenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w budynku po byłym technikum w Kunowie, który tak jak obiekt po szkole w Dołach Biskupich, otrzyma drugie życie. To także: wniosek na Dom Pomocy Społecznej dla 70 osób w Karczmie Miłkowskiej, projekt budowy świetlicy w Prawęcinie, rozbudowa OSP w Nietulisku Dużym, budowa skateparku w Kunowie, termomodernizacja budynku urzędu czy uporządkowanie ruin w Nietulisku Dużym. Mamy nadzieję na dalsze pozyskanie środków i uzyskanie wsparcia dla kolejnych zadań służących mieszkańcom gminy Kunów na długie lata -podkreśla burmistrz Lech Łodej. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.