Biurko zadedykowane Billowi Gatesowi powstanie w Fabryce Porcelany Adama Spały

Właściciela Fabryki Porcelany w Ćmielowie Adama Spałę nikomu nie trzeba przedstawiać. To człowiek, który wskrzesił z popiołów zniszczoną fabrykę porcelany w Ćmielowie i rozsławił Ćmielów dzięki produkcji unikatowych figurek.
To w Fabryce Porcelany wykonywana jest także różowa porcelana na bazie receptury Bronisława Kryńskiego. Ale co najważniejsze, od niedawna jest produkowana szmaragdowa porcelana, którą wynalazł i opatentował nie kto inny, tylko Adam Spała. Szmaragdowa porcelana, jako jedyna tworzona na świecie właśnie w Ćmielowie nie spowodowała tego, że właściciel fabryki osiadł na laurach. Okazała się bowiem potężnym bodźcem do dalszego rozwoju na skalę światową. 
W halach fabryki, jak zdradza nam A. Spała, mają powstać porcelanowe biurka w stylu Ludwika XIV. Biurka nie będą wyróżniać się jedynie tym, że zostaną wykonane z porcelany. Cała trudność w tworzeniu jedynych w swoim rodzaju biurek będzie polegała na zaproszeniu do współpracy światowej sławy malarzy. Meble bowiem mają się składać z porcelanowych płyt pomalowanych przez znanych i cenionych artystów. Zgodę na udział w planowanym projekcie wyraził już Rafał Olbiński, światowej sławy ilustrator, scenograf i plakacista, mający w Galerii van Rij usytuowanej w Fabryce Porcelany AS swoją wystawę.


Drugim malarzem, o którego zabiega A. Spała, jest Tomasz Sętkowski znany plastyk, malarz, surrealista, wystawiający swoje prace na całym świecie. Fabryka będzie zabiegać także o artystów zagranicznych. Opiekunami artystycznymi, którzy mają pomóc w zaprojektowaniu mebli są: Andrzej Bednarczyk – rektor Akademii Sztuk Pięknych oraz prof. Piotr Izak z Katedry Ceramiki AGH w Krakowie. A. Bednarczyk ma także pomalować jedną z płyt biurka. Jak się okazuje, kierunek związany z produkcją mebli z porcelany, wskazał przed laty A. Spale profesor Lubomir Tomaszewski, ceniony twórca słynnych porcelanowych figurek i serwisów, które zostały również odtworzone w fabryce.
-20 lat temu, gdy usłyszałem ten pomysł, byłem bardzo zaskoczony – wspomina A. Spała. Profesor powiedział do mnie: ?na początek zrobisz duże biurko i piękny fotel dla prezesów, dla prezesa w Polsce czy na świecie?. Ten fakt przez te lata u mnie drzemał w marzeniach. Zdawałem sobie sprawę, że produkcja takich mebli musi być bardzo kosztowna. Nie miałem też możliwości technologicznych, aby się do tego przymierzyć. W ostatnich 2-3 lat porobiłem próby. Połączyłem drzwi oraz szafkę z porcelaną. Dzisiaj chcę połączyć tę porcelanę z czarnym dębem, który ma 4,5 tys. lat. Pierwsze z biurek, które ma powstać w Fabryce Porcelany AS w Ćmielowie, Adam Spała chce zadedykować Billowi Gatesowi.
-Jestem zafascynowany tym człowiekiem, nie chodzi o to, że jest najbogatszym na świecie, ale o to, że 90 proc. swojego zysku przeznacza na ratowanie klimatu – mówi A. Spała. Rocznie wytwarzamy 51 miliardów ton gazów cieplarnianych. Musimy zejść z tych 51 miliardów do 0. Przykład, jaki podał Bill Gates na wannie. Gdy odkręcimy kran, wanna szybko się napełni wodą. A my robimy pozorne działania, zakręcamy kran w taki sposób, żeby na godzinę spadałajedna kropelka. To nic nam nie da, bo i tak z czasem wanna się przepełni.Przed nami jest  niewyobrażalna trudność. Musimy wykorzystać wiatr, wodę, ale nie zawsze jest taka możliwość. To Bill Gates przeznacza ogromne pieniądze na małe elektrownie, aby zabezpieczyć ludziom w Afryce i Azji elektryczność. Musimy zmienić także cały system żywienia. Najwięcej tych gazów cieplarnianych wytwarzamy przy produkcji zwierzęcej. Dziś jak już tak zostałem wywołany do tablicy, co wyszło w rozmowie z ogólnopolską prasą, będę rozmawiał z ambasadorem amerykańskim Brzezińskim.
Nie będzie pewnie to duża trudność, ponieważ Adam Spała ma bardzo dobre relację z rządem amerykańskim. To w jego fabryce powstały pieski porcelanowe dla byłych prezydentów USA – Baracka Obamy i Georga Busha.
-Jako firma mamy certyfikat nadany przez Kongres Amerykański, który upoważnia nas do dotacji z danej ambasady czy rządu – mówi A. Spała. Zwrócę się do ambasadora z prośbą, żeby patronem biurka był Bill Gates. Ja to biurko chcę zrobić, sprzedać i zysk przekazać na ratowanie klimatu. Ja w to wierzę. Bill Gates przyjedzie do Ćmielowa, podpiszemy kontrakt na 100 biurek dla 100 najbogatszych ludzi na świecie.
Jak przyznaje A. Spała, dyskusji poddawana jest jeszcze kwestia stylu biurka i koloru porcelany. Być może biuro będzie w stylu nowoczesnym o kolorze szmaragdowym. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *