Najwięcej ofert pracy dla kierowców i fachowców remontowo-budowlanych

Bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych jest zauważalne w całym kraju. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w naszym regionie. W województwie świętokrzyskim najbardziej poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych ? ofert pracy w tym sektorze jest obecnie o 62,4 proc. więcej niż rok temu! Spory deficyt dotyczy też fachowców remontowo-budowlanych oraz produkcyjnych. Zainteresowani podjęciem nowej pracy mieszkańcy naszego regionu mogą wybierać z ponad 3,6 tys. ofert kierowanych do pracowników fizycznych.

Most wanted w województwie świętokrzyskim

W naszym regionie najbardziej poszukiwanymi obecnie fachowcami (pośród zawodów fizycznych) są pracownicy z sektora transport i spedycja, szczególnie kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Na OLX Praca w lipcu tego roku liczba aktywnych ofert dotyczących tej kategorii stanowiła aż 24,2 proc. ogłoszeń kierowanych do pracowników fizycznych. W województwie świętokrzyskim brakuje także fachowców remontowo-budowlanych oraz pracowników produkcyjnych (odpowiednio: 21 i 17 proc. ofert kierowanych do pracowników fizycznych).

Rekordowe zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych dało w tym roku wynik o 69 proc. większy w porównaniu z liczbą ofert dostępną w ubiegłym roku. O 62,4 proc. zwiększyła się też liczba ogłoszeń w kategorii transport i spedycja, wzrost 21-procentowy dotyczy natomiast w naszym regionie ofert kierowanych do fachowców remontowo-budowlanych (źródło: dane własne OLX Praca, okres badania: lipiec 2020 ? lipiec 2021).

Benefity ? nie tylko dla pracowników biurowych

Wzrost ofert pracy w kluczowych dla rynku sektorach, takich jak: produkcja, transport i spedycja, czy prace remontowo-budowlane, jest w naszym regionie znaczący. Na mieszkańców województwa czeka duża liczba ofert. Czy zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych idzie jednak w parze z atrakcyjnymi warunkami pracy? Okazuje się, że tak. Jak podaje OLX Praca, pracodawcy chcąc zachęcić Polaków do podjęcia pracy fizycznej, sięgają po coraz atrakcyjniejsze (również finansowe) argumenty.

Analiza ofert kierowanych do pracowników fizycznych i produkcyjnych pokazuje, że coraz częściej na benefity mogą liczyć nie tylko pracownicy biurowi, ale także kurierzy, magazynierzy, kasjerzy czy pracownicy produkcyjni. Szkolenia zapewniane są m.in. osobom z sektora handlowego, pracującym w sprzedaży i obsłudze klienta. Prywatną opieką medyczną i pakietami sportowymi pracodawcy z kolei próbują zachęcić do aplikowania pracowników magazynowych, a premie miesięczne przewidziane są m.in. dla kasjerów i pracowników sklepów (źródło: dane własne OLX Praca).

Deficyt kierowców w całym województwie!

Choć pracodawcy oferują coraz więcej, deficyt pracowników fizycznych dotyczy znacznej części województwa świętokrzyskiego. Jak wskazują dane zebrane przez Barometr Zawodów, największe zapotrzebowanie dotyczy obecnie w naszym regionie kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Osoby chętne do podjęcia pracy w tych zawodach poszukiwane są w całym województwie! Szczególnie duży deficyt widoczny jest w powiatach: jędrzejowskim, staszowskim i sandomierskim, gdzie wymagane są uprawnienia do przewozu rzeczy oraz gotowość do pracy z dala od mieszka zamieszkania (transport międzynarodowy).

Pracownicy produkcyjni poszukiwani są natomiast w powiatach: włoszczowskim, jędrzejowskim, skarżyskim, starachowickim (zapotrzebowanie na pakowaczy w przemyśle spożywczym), sandomierskim oraz w Kielcach, gdzie sporo jest wolnych wakatów dla osób chętnych do podjęcia stanowiska pakowacza odpadów.

Cieśli i stolarzy brakuje wg danych zgromadzonych przez Barometr Zawodów głównie w północnej, wschodniej i zachodniej części województwa. Mieszkańcy Kielc oraz powiatów: staszowskiego, sandomierskiego, opatowskiego, ostrowieckiego, starachowickiego, skarżyskiego, koneckiego, włoszczowskiego i jędrzejowskiego z powodzeniem znajdą zatrudnienie w tych zawodach. Robotnicy budowlani poszukiwani są natomiast w niemal całym regionie! Wyjątek stanowią powiaty pińczowski i kazimierski, gdzie liczba ofert pracy jest zbliżona do liczby osób chętnych i zdolnych do jej podjęcia. Największy deficyt dekarzy i blacharzy został z kolei odnotowany w powiecie ostrowieckim, gdzie sporą część doświadczonych pracowników wykluczyły z branży względy zdrowotne. Pracowników robót wykończeniowych brakuje z kolei w aż 10 powiatach ? głównie we wschodniej i zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Pracę znajdą w tym zawodzie m.in. mieszkańcy powiatów: buskiego, staszowskiego, sandomierskiego, opatowskiego, ostrowieckiego, starachowickiego, skarżyskiego, a także włoszczowskiego i jędrzejowskiego (źródło danych: Barometr Zawodów).

Dobry czas na znalezienie pracy

Rok 2021 stał się dobrym czasem na poszukiwanie nowej pracy w deficytowych obecnie zawodach: kierowcy, pracownika produkcyjnego, magazyniera, kasjera czy kuriera. Dane zebrane przez OLX Praca oraz Barometr Zawodów pokazują, że zapotrzebowanie na pracowników fizycznych coraz częściej oznacza ich docenienie. Pracodawcy, chcąc wypełnić luki kadrowe, oferują atrakcyjniejsze niż dotychczas warunki pracy, zapewniając najbardziej pożądanym pracownikom m.in. atrakcyjne benefity.

___________
Źródła danych: OLX Praca, Aktywne oferty ? podział na miesiące, lata, kategorie oraz województwa, lipiec 2020 ? lipiec 2021; Barometr zawodów; dane własne OLX Praca.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *