Na WSBiP o architekturze i jej dostępności dla niepełnosprawnych (zdjęcia)

Środkowoeuropejski Instytut Badań i Analiz Strategicznych oraz Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe zorganizowały seminarium ?Architektura XXI wieku ? Środowisko Dostępne?.
Mgr Karolina Skurska mówiła o projektach i dobrych praktykach wspierających niepełnosprawnych, dr Dorota Maciąg o medycznych aspektach niepełnosprawności, a dr Natalia Maciniak- Madejska o trendach i zmianach w architekturze XXI wieku. Płk rez. mgr Stefan Suska nawiązał do polityki i rozwiązań prawno ?organizacyjnych, związanych z dostępnością uczelni dla niepełnosprawnych. W podobnym tonie wypowiadała się mgr Anna Kołodziej. Mgr Anna Lulek nawiązała z kolei do projektowania uniwersalnego obiektów.
Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości przykłada olbrzymią wagę do zapewniania jak najlepszych warunków studentom niepełnosprawnym. Realizuje projekt ?WSBiP ? uczelnia dostępna?. Celem projektu jest osiągnięcie w uczelni znaczącego wzrostu dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami w sześciu obszarach: struktura organizacyjna, architektura, technologie wspierające, procedury, rodzaje wsparcia edukacyjnego, szkolenia podnoszące świadomość niepełnosprawności.
Dzięki funduszom pozyskanym z projektu udało się zlikwidować część barier architektonicznych, m.in. poprzez oznaczenie terenu uczelni, instalację pętli induktofonicznych, montaż dźwigu osobowego, platformy schodowej, dostosowanie pomieszczenia BON i toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W ramach oznakowania terenu, na terenie uczelni zamontowane zostały tablice tyflografi czne naścienne, plany tyflograficzne wewnętrzne i zewnętrzne, udźwiękowiony terminal informacyjny, tablice dla słobowidzących nad drzwi, system wzywania pomocy Call-Hear, system nawigacji YourWay, klamki z napisami w alfabecie Braille?a, tabliczki stalowe na poręcz schodów z napisami w alfabecie Braille?a i grawerem dla widzących, pola uwagi, taśmy antypoślizgowe.
Na zakończenie seminarium odbył się również pokaz rozwiązań dostępności architektonicznych. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *