Nasz dworzec nadal straszy. W Kielcach i Skarżysku – Kamiennej wielomilionowe nakłady na podobne budowle

Sytuacja wokół przekazania dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim samorządowi gminnemu wydaje się, że utknęła już na dobre.
Od sześciu lat nie udaje się przeprowadzić transakcji. Równocześnie realizowane są zadania dotyczące budynków dworcowych w naszym regionie, które pochłaniają wielomilionowe nakłady.
Przypomnijmy, że już od 2015 roku Gmina Ostrowiec Świętokrzyski stara się przejąć niszczejący budynek dworca. Pojawiały się środki, z których można było poprawić jego stan techniczny i obiekt zagospodarować. Niestety, nadal nie ma cienia szansy na dokończenie transakcji, bowiem kolejowe spółki nie potrafią się ze sobą porozumieć.
Sądząc z ostatniej korespondencji, jaka do nas dotarła, wzajemna relacja pomiędzy nimi nie wydaje się być przyjazna.
– Do tej pory nie doszło do porozumienia pomiędzy przewoźnikiem POLREGIO i PKP PLK S.A. w kwestii relokacji punktu do czyszczenia pociągów, znajdującego się na działce zabudowanej budynkiem dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do momentu uregulowania tej kwestii ? nie możemy rozpocząć procedury zbycia dworca w Ostrowcu Świętokrzyskim na rzecz samorządu – mówi nam Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Polskie Koleje Państwowe S.A.
– Oczekujemy na stanowisko PKP PLK Centrum Realizacji Inwestycji i PKP S.A., mając nadzieję, że od lat oczekiwana modernizacja stacji Ostrowiec Świętokrzyski umożliwi realizację pasażerskich przewozów kolejowych spełniających rosnące wymagania mieszkańców regionu co do jakości oferowanej usługi- odpowiada Dominik Lebda rzecznik prasowy POLREGIO sp. z o.o.
Nasi czytelnicy, którzy śledzą jeszcze całą sprawę oburzyli się szczególnie tym, że niejako za miedzą przed kilkoma tygodniami pierwsi podróżni skorzystali z przebudowanego dworca w Skarżysku-Kamiennej. Tam, jak podkreśla z dumą PKP SA, obiekt jest komfortowy, bezpieczny, łatwo dostępny, nowoczesny i elegancki, a remont został wykonany z poszanowaniem historii. Przebudowa dworca w Skarżysku- Kamiennej rozpoczęła się w połowie 2019 roku i została wykonana w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. Dzięki niej pochodzący z 1885 roku dworzec odzyskał swoje walory estetyczne i stał się obiektem spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych. Remont zabytkowego dworca w Skarżysku Kamiennej kosztował 29 mln 800 tys. zł.
Już niebawem natomiast ma być przekazany wykonawcy dworzec kolejowy PKP w Kielcach, który zostanie poddany przebudowie. Prace będą miały kompleksowy charakter. Założono odkrycie, naprawę i izolację tunelu. Wnętrze budynku zostanie poddane całkowitej modernizacji z usunięciem szeregu ścian konstrukcyjnych i wykonaniem nowych słupów żelbetowych. Najtańsza ze złożonych w przetargu ofert na realizacje inwestycji wynosi 44,2 mln. zł.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nasz dworzec nadal straszy. W Kielcach i Skarżysku – Kamiennej wielomilionowe nakłady na podobne budowle

  • 30 października 2021 at 10:47
    Permalink

    Wina leży ewidentnie po stronie prezydenta Ostrowca , J.Górczyńskiego oraz jego politycznego zaplecze w RM. Mimo jak najbardziej pozytywnej oceny jego prezydentury przez 6 lat tylko obiecywał podjęcie działań zmierzających do przejęcia budynku dworca PKP i przywrócenia w jego części funkcji obsługi pasażerów (co jest wymogiem PKP). Przypomnę , że w pozostałej części budynku m.in. swoją siedziby miały mieć choćby spółki miejskie , był też pomysł z adaptacją na mieszkania komunalne (co sprawdza się w wielu budynkach kolejowych). Drugie miasto w województwie straszy dworcem , który powinien być jego wizytyówką. Wierzyć mi się nie chcę , że jest taki problem z przeniesieniem „schowka na szczotki” mieszczącego się w baraku po dawnych toaletach…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *