W Centrum Tradycji Hutnictwa przeczytamy archiwalne artykuły „Walczymy o Stal”

Jeden z działów tematycznych powstającego Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyski będzie nosił nazwę ?Walczyli o Stal?. Nieprzypadkowo, będzie można w nim zapoznać się z archiwalnymi wydaniami gazety ?Walczymy o Stal?, z której wywodzi się ?Gazeta Ostrowiecka?.
– Dział o nazwie ?Walczyli o Stal? będzie mówił o elementach powojennych w historii ostrowieckiego hutnictwa- mówi Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie tu nawiązanie do Huty im. Marcelego Nowotki i okresu do 1989 roku. Nazwa nie mogła być inna, bowiem to nawiązanie do tytułu ?Walczymy o Stal?, który nierozerwalnie wiąże się z tamtymi czasami. Głównym elementem tego działu będzie lada, na którym znajdą się monitory dotykowe i podobnie, jak na smartfonie będzie można przewijać artykuły z archiwalnych gazet z tego okresu. W kawiarni na parterze budynku też znajdą się odwołania do tego czasu. Przypomnijmy, że wykonawcą wystawy stałej jest firma – ?Projekt Multimedia s.c.? z Lubina.
– Powstające w tym miejscu Centrum Tradycji Hutnictwa ma na celu oddanie hołdu tym, którzy z przemysłem ciężkim byli i są związani- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Ekspozycję zaczynamy od czasów, kiedy tworzyły się początki hutnictwa na naszych ziemiach, a kończymy na chwili obecnej, gdzie Celsa Huta Ostrowiec jest kontynuatorem wieloletniej tradycji branży. Do tworzenia tej wystawy, która będzie atrakcyjna zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów, zaprosiliśmy przedstawicieli stowarzyszeń zrzeszających hutników, ale także miłośników hutnictwa z młodszych pokoleń.
Tak się składa, że obecnie w redakcji Gazety Ostrowieckiej pracują jeszcze dziennikarze, którzy pisali na łamach ?Walczymy o Stal?. Tytuł gazety być może dziś budzi pewną kontrowersję, ale nie zapomnijmy w jakich czasach wtedy żyliśmy i w jakim okresie trafiała do rąk czytelników – hutników. W zakładach starachowickiego Stara wydawano chociażby bliźniaczą gazetę zakładową ?Budujemy samochody?. Celem takiej prasy zakładowej była integracja załogi i ukazanie jej jako współgospodarza zakładu, informowanie o problemach produkcji, organizacji warunków pracy czy spraw socjalno-bytowych.
?Walcówka?, jak mówiono o naszej gazecie, była niezwykle poczytna. Ukazywała hutnicze losy, opisywała pracę hutników z wszystkich wydziałów, techniczne nowości stosowane w ostrowieckiej hucie, wreszcie posiadała specjalny dodatek, dotyczący budowy Nowego Zakładu Matalurgicznego. Zawsze byliśmy dumni z osiągnięć naszych dziadków i ojców pracujących w hucie. Czyż można było się dziwić zaangażowaniu dziennikarzy, skoro mówiło się o ?matce-hucie?. Przecież wraz z rozwojem huty kwitło nasze miasto, nasz Ostrowiec Świętokrzyski, który w pewnym okresie liczył już blisko 80 tys. mieszkańców.
Oczywiście, inaczej nie mogło być – ?Walczymy o Stal? była edytowana w latach 1951-1989 i stanowiła organ Komitetu Fabrycznego PZPR, Rady Zakładowej, Dyrekcji Zarządu Fabrycznego ZMP Huty im. Nowotki, a od lipca 1966 roku ? Samorządu Robotniczego Huty im. M. Nowotki. Redakcja była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana ? za profesjonalizm i niezwykła bliskość spraw ludzkich – w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach. Zamieszczając na łamach periodyku autentyczne głosy hutników, ?Walcówka? spełniła rolę trybuny robotniczej w swoim środowisku produkcyjnym. ?Walczymy o stal?, mimo iż była pismem zakładowym, koncentrowała się również na życiu miasta. Opisywała wydarzenia kulturalne, społeczne, sportowe, oświatowe, które dziś stanowią prawdziwe archiwum minionej epoki dla potomnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *