Przejście nadal niebezpieczne

Przejście dla pieszych przy ul. Polnej, naprzeciw Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, wciąż budzi strach przechodniów, bowiem często dochodzi tu do kolizji.
Pomimo ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym i oznakowanych wysepek dla pieszych, kierowcy szczególnie wieczorem nie zdejmują nogi z gazu. Nie wszystkie zdarzenia są zgłaszane służbom mundurowym. Po ryzykownych zachowaniach pozostają jedynie zdemolowane barierki lub znaki. To tu pod koniec 2018 roku miał miejsce śmiertelny wypadek, a w przeciągu dwóch lat odnotowano tam sześć kolizji. Już wtedy zapowiadano złożenie wniosku o modernizację tegoż przejścia i zamontowanie nowoczesnych urządzeń poprawiających widoczność i bezpieczeństwo. Jednak do tej pory nic się nie zmieniło. Mieszkańcy obserwują bardziej zuchwałe zachowania kierowców i boją się przechodzić przez jezdnię na ?wysepkach?. Jak udało nam się ustalić, powiat ostrowiecki, który jest zarządcą drogi, na modernizację tego przejścia próbował pozyskać środki w ramach Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpiecznej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 -2020?.
-Wniosek ten jednak nie uzyskał dofinansowania. W tym roku w porozumieniu z gminami powiatu ostrowieckiego złożyliśmy wnioski dotyczące 14 przejść dla pieszych, uznanych za wymagające modernizacji w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Samorządy gmin w porozumieniu z powiatem, wynikającego ze współfi nansowania, typowały newralgiczne przejścia. W pierwszym naborze nie znalazło się przejście na ulicy Polnej. Jednak w drugim naborze wniosków, który będzie miał miejsce w przyszłym roku, dokonamy zgłoszenia tego przejścia, jak również przejścia na ul. Żabiej, niezależnie od wytypowania tych miejsc przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski ? wyjaśnia Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.
Mieszkańcy muszą więc jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Jednak żadne nowoczesne urządzenia nie zastąpią rozsądku i konieczności przestrzegania przepisów prawa ruchu drogowego, które nakazują zachowanie ostrożności wmiejscach przejść dla pieszych, a przede wszystkim ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym. Wszystkim użytkownikom dróg powinno zależeć na bezpieczeństwie swoim i innych.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Przejście nadal niebezpieczne

  • 9 listopada 2021 at 06:39
    Permalink

    Bardzo fajnie że chcecie zwiększyć bezpieczeństwo pieszych modernizując przejścia. Wydaje mi się że na ulicy Polnej i alei Jana Pawła II jest ich zdecydowanie za dużo. Nie rozumiem w jakim celu robić przejścia na drodze z dwoma pasami ruchu co 50 metrów, przecież jak wiem gdzie będę szedł to skorzystam z tego najbardziej mi odpowiadającego. Wnioskował bym za usunięciem niektórych z nich.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *