Energia ostro w górę

Znamy wysokości ofert, jakie wpłynęły na przetarg ogłoszony przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski na ?Zakup energii elektrycznej dla Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, gminnych jednostek organizacyjnych i spółek gminnych w latach 2022 -2024?.

Oferenci zaproponowali od ok 14 mln zł (ENEA), do 16,6 mln zł  (ENTRADE). Obecnie za podobną usługę za dostarczenie energii dla swej grupy zakupowej wyniósł ok. 9,6 mln zł. Wynika więc jasno, że trzeba będzie się liczyć z wydatkiem z kasy miasta większym o ponad 4 mln zł.
Przetarg obejmował dostawę energii elektrycznej m.in. do budynków ostrowieckich szkół i przedszkoli, Urzędu Miasta, Targowiska Miejskiego, MOSiRu, OTBS-u, ZUP-u czy ostrowieckich placówek kultury.


– Oczywiście zakładaliśmy pewien wzrost cen, ale złożone oferty nas zaskoczyły – mówi Michał Gajewski, kierownik referatu inwestycji Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na te oferty przekłada się wzrost cen energii na rynkach światowych, ale składników tej sytuacji jest wiele więcej. I tak np. przewidywalny jest o ok. 74% wzrost na energii na oświetlenie uliczne, bowiem oferenci nie zaoferowali niższych kwot w taryfie nocnej.
Przyczynami wzrostu cen energii elektrycznej są m.in. koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, co w szczególności obciąża polską energetykę, w której zdecydowana większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (węgiel brunatny i kamienny), wzrost cen węgla, zwiększony popyt na energię po pandemii, czy wreszcie skokowy wzrost cen gazu ziemnego na rynku światowym.
Warto wiedzieć, że podobne ponad 50% oferty na zakup energii elektrycznej uzyskały w przetargach ostrowieckie spółki, tj. MWiK, czy MEC. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Energia ostro w górę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *