Chocimów w pełnym blasku

Zakończono drugi etap wymiany oświetlenia w miejscowości Chocimów w gminie Kunów. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m. in. poseł Andrzej Kryj, burmistrz Lech Łodej, radna Barbara Domagała, sołtys Chocimowa Stanisław Krzemiński, przewodniczący Rady Sołeckiej Ireneusz Surowiec oraz Małgorzata Mazur, kierownik działu technicznego.

-Jest to pół kilometrowy odcinek stanowiący doświetlenie tego przysiółka w Chocimowie. W pierwszej kolejności wymieniliśmy lampy przy drodze powiatowej przebiegającej przez tę miejscowość. Obecnie to realizacja projektu budowy oświetlenia prowadzący do dziewięciu gospodarstw i pól. Był to ciemny odcinek. Na ten cel otrzymaliśmy 95 tysięcy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, co w całości pokryło wartość całej inwestycji. Są to nowoczesne lampy ledowe, które przede wszystkim poprawią widoczność i bezpieczeństwo w tej miejscowości ? wyjaśniał burmistrz Lech Łodej.

W ostatnim czasie gmina Kunów zrealizowała pierwszy etap wymiany oświetlenia na swoim terenie.

-W pierwszej kolejności realizowaliśmy wymianę starych, rtęciowych lamp przy drogach powiatowych. Wymieniliśmy je na ledowe, energooszczędne. Wartość tego zadania to blisko milion złotych, z czego 700 tysięcy otrzymaliśmy dofinansowanie z RPO. Obecnie jesteśmy przygotowani projektowo do drugiego etapu wymiany oświetlenia i czekamy na możliwość uzyskania dofinansowania w kolejnym naborze wniosków. Jest to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców, a także w ochronę środowiska. Ta inwestycja pozwoli także na oszczędności w budżecie gminy ? przyznaje burmistrz Lech Łodej.

Od niedawna mieszkańcy gminy Kunów mogą też bezpiecznie korzystać z drogi stanowiącej skrót do sąsiedniej gminy Waśniów i drogi wojewódzkiej nr 751 w kierunku Kielc relacji Chocimów ? Piotrów.

Potocznie zwany przez mieszkańców ?łącznik kunowski? był prawdziwą zmorą kierowców i innych użytkowników dróg. W ostatnich latach droga przypominała sito ? dziur, wyrw i kolein było tak dużo, że trudno było je ominąć. Wyremontowanie tego odcinka stało się jednym z pilnych zadań tym bardziej, że jest to droga, którą gimbus wozi dzieci do szkoły. Sporną kwestią przez wiele lat była własność tego odcinka. Połową drogi zarządza powiat ostrowiecki, zaś po uregulowaniu druga połowa należy do gminy Kunów. W ubiegłym roku wykonany został odcinek powiatowy w porozumieniu z samorządem Waśniowa. Kila dni temu uroczyście oddano mieszkańcom odcinek kunowski.

-Na tę drogę mieszkańcy czekali blisko 30 lat. Nie mieliśmy wątpliwości, że jest to konieczna inwestycja, jednak jej wykonanie ze środków budżetu gminy nie było możliwe. Wielokrotnie składaliśmy wnioski o dofinansowanie. Ostatnio z tzw. ?powodziówek?. Jednak wstrzymanie realizacji tego funduszu nie pozwoliło nam na uzyskanie dofinansowania. Udało się to z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Cała inwestycja to wartość 430 tysięcy i jest w stu procentach finansowana ze środków zewnętrznych ? 280 tysięcy z FIL i 150 tysięcy z FOGR ? wyjaśnia burmistrz Lech Łodej.

W uroczystym oddaniu drogi uczestniczyli: poseł Andrzej Kryj, radna miejska Barbara Domagała, sołtys Chocimowa, Stanisław Krzemiński, sołtys Małego Jodła, Izabela Surowiec, Rada Sołecka z przewodniczącym Ireneusz Krześniak.

-To kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy czekali na tę drogę długie lata. Inwestycja w stu procentach finansowana jest ze środków rządowych i to jest kolejny przykład rozwiązania problemów lokalnych. Środki centralne, a potrzeby lokalne. Gratuluję tej inwestycji panu burmistrzowi, radnym i mieszkańcom – mówił poseł Andrzej Kryj.

-Cieszymy się z tej drogi, na którą czekaliśmy tak długo. Teraz będziemy mogli bezpiecznie korzystać z tego odcinka. Gdyby jeszcze został wykonany chodnik przy drodze powiatowej w naszej miejscowości byłoby już naprawdę bezpiecznie. W imieniu mieszkańców Chocimowa dziękuje panu burmistrzowi za tę inwestycję ? mówiła Barbara Domagała, radna z miejscowości Chocimów.

Obecnie całość ?kunowskiego łącznika? w kierunku Piotrowa stanowi bezpieczny trakt, którym mogą poruszać się mieszkańcy. Oddany przez gminę Kunów odcinek to 400 m, o szerokości 6 m z wyrównanymi poboczami. To także ważny odcinek również dla trasy gimbusa, który codziennie wozi tędy dzieci do szkoły .Poseł A. Kryj podkreślił znaczenie środków rządowych w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Radna Barbara Domagała w imieniu mieszkańców podziękowała władzom samorządowym, jak mówiła Chocimów świeci pełnym blaskiem.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Chocimów w pełnym blasku

  • 5 grudnia 2021 at 21:30
    Permalink

    Nie było żadnego klechy?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *