Gustaw Hadyna był znanym i cenionym rzeźbiarzem

W wieku 75 lat zmarł Gustaw Hadyna, uznany i ceniony artysta rzeźbiarz z Woli Grójeckiej, w przeszłości dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. W środę odbędzie się jego pogrzeb.
Gustaw Hadyna urodził się w dniu 4 maja 1946 roku. Po Szkole Podstawowej w Ćmielowie, w 1966 roku ukończył Liceum Plastyczne w Lublinie. Potem było Studium Nauczycielskie w Radomiu. Wielką przygodą była dla niego audycja telewizyjna, którą oglądali ministrowie i posłowie. Bezpośrednio po niej w 1972 roku zaproponowano mu studia w toku indywidualnymna Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplomna tej uczelni uzyskał w 1977 roku.
Po studiach wrócił do Woli Grójeckiej i w Zakładach Porcelany tworzył rzeźby w szamocie, które następnie kolorował. Wykonywał rzeźby w ceramice, bo miał materiał oraz piece do wypału. Były to stosunkowo nieduże formy. Natomiast większe formy przygotowywał w Ostrowieckich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych, gdzie były większe piece do wypału. Tam powstawały rzeźby do 2 -3 metrów wysokości.


Niemal od początku wykonywał rzeźby w drewnie oraz kamieniu. Wykonał m.in. rzeźbę dla Zakładów Wyrobów Kamionkowych ?Marywil? w Suchedniowie. Inną rzeźbę, św. Stanisława (do 6 metrów wysokości), wykonał dla kościoła w Tarłowie. Stojącego obok jego rzeźby św. Wojciecha dla tego kościoła wykonał Józef Opala. Gustaw Hadyna wykonał rzeźby dla Zakładów Ceramicznych w Ziębicach. Wykonał też cały szereg rzeźb w czerwonym piaskowcu oraz w marmurze dla innych odbiorców. Jego marmurowa rzeźba Janusza Korczaka stoi w Kielcach. Rzeźba Hilarego Mali została niedawno, na wniosek stowarzyszenia archeologicznego, przeniesiona do Ogrodu Botaniczno -Geologicznego na Podkarczówce. Ostatnio ? jak mi powiedział – kończył pracę nad św. Krzysztofem w białym piaskowcu.
Gustaw Hadyna miał w swoim dorobku setki rzeźb, liczne wystawy indywidualne oraz wygrane konkursy. W jego pracowni powstawały nowe pomniki wielkich Polaków, płaskorzeźby, medaliony, odlewy z brązu i rzeźby ceramiczne. Zrobił co najmniej piętnaście popiersi wielkich Polaków ? Kościuszki, Witosa i Piłsudskiego oraz polskich pisarzy ? Reja, Kochanowskiego, Gombrowicza oraz Iwaszkiewicza, a także liczne medaliony, formy porcelanowe i odlewy, w tym Matkę Boską Katyńską wykonaną jedynie w dwóch egzemplarzach, którą można oglądać w sali wystawowej Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.
Znakiem rozpoznawczym tego uznanego artysty rzeźbiarza były pomnikowe popiersia i portrety rzeźbiarskie. Wspólnie z Jerzym Fronczykiem zaprojektował Pomnik -Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie i pomnik poświęcony ?Jędrusiom? w Bogorii. Był autorem pomników Batalionów Chłopskich (z białego i czerwonego piaskowca) na rynku w Opatowie oraz na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


Jego Zawisza Czarny stoi w Garbowie. Czterometrowy Piotr Ściegienny z czerwonego piaskowca znajduje się w Lublinie, a Triady Temidy – na gmachu sądu w Piotrkowie Trybunalskim. W Tarnobrzegu, na jedynym z osiedli mieszkaniowych, stoi jego ceramiczna rzeźba ?Pokolenie?, w Sandomierzu w rynku ? rzeźba Macierzyństwo, ceramiczna pobrązowiona rzeźba Pieta oraz ulotny Chrystus Zmartwychwstały na grobie Księży Emerytów. W Stalowej Woli zaś stoi jego rzeźba legendarnej Haliny Krępianki prowadzącej Tatarów. Kamienno ?ceramiczne popiersie Wincentego Witosa stoi przed szkołą w Janowie Lubelskim. W Radzyniu przed pałacem – popiersie kompozytora Karola Lipińskiego w brązie. Przed pracownią artysty był projekt tej rzeźby.
Gustaw Hadyna otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Wśród nich jest srebrny medal zasłużony kulturze Gloria Artis, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne działania na rzecz kultury polskiej. Srebrny Medal ?Zasłużony Kulturze – Gloria Artis? artysta odebrał z rąk ówczesnej wojewody Agaty Wojtyszek. Otrzymał też wyróżnienie w konkursie ?Człowiek? ? Warszawa oraz I nagrodę w III Plenerze Rzeźbiarskim w Kielcach. Został także nagrodzony medalem za wybitne zasługi oraz całokształt pracy na rzecz województwa mazowieckiego.
Żegnaj Przyjacielu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *