Wykorzystają to doświadczenie na granicy z Białorusią? Terytorialsów szkolenie na lodzie (zdjęcia)

 Cienki lód i niefrasobliwość wchodzących na niego osób i zwierząt to przepis na niebezpieczną dla życia sytuację. Strażacy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z ratownictwa lodowego z żołnierzami 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Tym razem było bezpiecznie, choć zainscenizowana sytuacja wyglądała bardzo groźnie.

Śnieg i temperatury poniżej zera to idealne warunki do szkoleń dotyczących zagrożeń pojawiających się wraz z zimową aurą.  W minioną sobotę na terenie zbiornika wodnego w Cedzynie terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego prowadzone przez strażaków. Uczestniczyli w nim żołnierze ze wszystkich trzech batalionów wchodzących w skład brygady, także z Ostrowca Świętokrzyskiego. Instruktorami byli strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2  Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Terytorialsi uczyli się zasad udzielania pomocy osobom na zamarzniętych akwenach wodnych, w tym bezpiecznych sposobów dotarcia do osób poszkodowanych, wykonania dostępu oraz ewakuacji osób, samodzielnego ratowania po załamaniu się lodu, metod zabezpieczenia i asekuracji ratowników. Szkolenie zakończył dynamiczny pokaz podjęcia osoby z przerębla w wykonaniu strażaków z JRG. W czasie zajęć wykorzystywano kombinezony do pracy w wodzie, skafandry nurkowe, deski lodowe, liny oraz kamizelki ratunkowe.

-Dziś korzystając z ogromnej wiedzy i doświadczenia naszych kolegów ze straży pożarnej szkolimy żołnierzy brygady z udzielania pomocy osobom, które w przypadku załamania się tafli lodu wpadły do wody i na skutek wyziębienia organizmu potrzebują natychmiastowej fachowej pomocy ? podkreśla płk Piotr Hałys, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zdobyte przez strażaków podczas rzeczywistych akcji ratunkowych umiejętności i doświadczenie, którym podzielili się z żołnierzami  uzupełnią i wzbogacą potencjał 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nabyte nowe umiejętności będą mogły być wykorzystane między innymi przez żołnierzy, służących na granicy polsko-białoruskiej, gdzie znaczną jej część stanowi rzeka Bug.

-Szkolenie to zorganizowaliśmy z uwagi na duże prawdopodobieństwo nieszczęśliwych zdarzeń tego typu w naszym województwie. Również szkolimy żołnierzy 10 ŚBOT, którzy rotacyjnie w modułach zadaniowych wyjeżdżają pełnić służbę na granicy Polsko-Białoruskiej, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, ale także udzielają pomocy osobom, które jej potrzebują na skutek miedzy innymi wyziębień organizmu- dodaje płk Piotr Hałys.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *