Miasto stawia na fotowoltaikę

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski ogłosiła przetarg na wykonanie w systemie ?zaprojektuj i wybuduj? 30 kompletów instalacji fotowoltaicznych o mocy od 33kWp do 300kWp w budynkach użyteczności publicznej w ramach zadania pn.: ?Systemowe rozwiązania w zakresie ograniczenia zużycia energii elektrycznej i emisji CO2 na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego ? etap I ? budowa OZE?  realizowanego w ramach zadania budżetowego ?Budowa OZE?.  Zamówienie, które pochłonie kilkanaście milionów złotych, realizowane jest w ramach Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Przewidywany termin realizacji umowy ? do 720 dni od dnia podpisania umowy. Długi okres realizacji wynika z formy współfinansowania. W lutym 2022r. został opracowany Program Funkcjonalno ? Użytkowy oraz audyty energetyczne dla budynków objętych zadaniem.

Łączna moc instalacji wyniesie około 1894 kWp. Instalacje fotowoltaiczne będą montowane na dachach, na konstrukcjach wsporczych, jako instalacje gruntowe wolnostojące oraz  na konstrukcjach wsporczych w postaci wiat parkingowych.

? Jest to dla nas bardzo ważna inwestycja pokazująca, że Ostrowiec Świętokrzyski jest miastem świadomym i aktywnym w działaniach proekologicznych. Instalacja paneli fotowoltaicznych przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego z sieci nawet o 70% w przypadku szkół i przedszkoli. Będzie to kolejny krok wpisujący się w przyjazną środowisku aktywność gminy ? powiedział Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Instalacje pojawią się na wszystkich gminnych szkołach i przedszkolach, jak również Ostrowieckim Browarze Kultury, ŚDS Przystań, Zakładzie Usług Miejskich, obiektach Centrum Aktywności Obywatelskiej, CPiAZ, MOSiR, Urzędzie Miasta, MOPS, Kinie Etiuda, MZK oraz MWiK.

– W większości obiektów powstaną instalacje do 50 kWp, co wynika z obowiązujących przepisów, tylko w przypadku MWiK, które posiada koncesję na obrót energią powstaną instalacje większe- mówi Michał Gajewski, Kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Miasta.

Jarosław Górczyński, prezydent miasta: –Budowa 30 kompletów instalacji fotowoltaicznych pozwoli nam na utrzymanie dotychczasowych kosztów obiektów gminnych. Nie możemy bowiem zapominać, że dotknęły nas bardzo odczuwalne podwyżki cen energii elektrycznej. Chcemy wyhamować rosnące koszty z tym związane, stąd postawienie na fotowoltaikę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *