Żołnierze WOT szkolą ,,Legię Akademicką” (zdjęcia)

W niedzielny poranek 3 lipca blisko 40 studentów uczelni wyższych rozpoczęło część praktyczną programu ,,Legia Akademicka”. Po raz pierwszy szkolącymi będą żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak poinformowali nas kpt. Marcin Kowal i ppor. Daniel Wos z Zespołu Prasowego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło pilotażowy program skierowany do studentów, czyli „Legię Akademicką”. Od tego czasu, co roku kilka tysięcy studentów ma możliwość wzięcia udziału w szkoleniu wojskowym. W listopadzie 2021 roku wystartowała V edycja programu. W województwie świętokrzyskim do programu przystąpiły dwie największe uczelnie w regionie – Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Politechnika Świętokrzyska. Część teoretyczna programu miała miejsce na wiosnę tego roku, a prowadzącymi wykłady byli doświadczani oficerowie i podoficerowie z 10. ŚBOT. Udział w części teoretycznej zakończonej egzaminem była przepustką do dalszej części programu, czyli szkolenia praktycznego na poligonie, które właśnie się rozpoczęło. Będzie realizowane przez 21 dni na bazie obiektów 102 batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu i Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Program szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak: musztra zespołowa, regulaminy, budowa i użytkowanie karabinka, strzelania, zajęcia z taktyki, techniki pokonywania terenu różnymi sposobami, działanie żołnierza na polu walki, maskowanie, przygotowanie stanowiska ogniowego, orientowanie się w terenie bez mapy, posługiwanie się środkami łączności, medycyna pola walki itp. Całość szkolenia w module podstawowym zakończy wspólna przysięga wojskowa studentów i terytorialsów 23 lipca w Kielcach. Będzie to pierwsza wspólna tego typu uroczystość w 5-letniej historii WOT. Z kolei szkolenie praktyczne w ramach modułu podoficerskiego będzie miało miejsce w terminie 24 lipca – 13 sierpnia.

10. Świętokrzyska Brygada OT uczestniczy w programie ,,Legia Akademicka” już trzeci rok. Do tej pory żołnierze prowadzili tylko zajęcia teoretyczne na uczelniach. W tym roku jako pierwsza i jedyna brygada WOT jesteśmy odpowiedzialni za część teoretyczną i praktyczne szkolenie poligonowe studentów, zarówno w module podstawowym, jak i podoficerskim. Zajęcia zgodne z programem szkolenia będą prowadzili nasi doświadczeni instruktorzy. Czymś nowym będzie również wspólna przysięga studentów – uczestników programu, oraz terytorialsów kończących szkolenie podstawowe. – powiedział dowódca 10. ŚBOT,  płk Piotr Hałys.

Program nauczania teoretycznego ,,Legii Akademickiej” obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów. Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik składa wniosek do organów wojskowych i otrzymuje  kartę powołania na ćwiczenia wojskowe, czyli część praktyczną programu, która jest realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych w okresie tzw. przerwy wakacyjnej. Obecnie program składa się z trzech modułów. Pierwszy to szkolenie podstawowe trwające 21 dni, zakończone egzaminem  i złożeniem przysięgi, a drugie to szkolenie podoficerskie trwające 21 dni, zakończony egzaminem  i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.  W roku akademickim 2020/21 pojawił się dodatkowo moduł oficerski,  który jest zwieńczeniem Programu ,,Legia Akademicka”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *