Gra miejska „Opatów 43′ – podziemie w akcji”

Historia rozbicia niemieckiego więzienia w Opatowie na tle drugowojennych wydarzeń stanowi fabułę nowej mobilnej gry miejskiej pt. „Opatów 43′ – podziemie w akcji” z wykorzystaniem aplikacji Action Track. Rozpoczęcie gry zaplanowano 6 marca 2023 r. o godzinie 10.00 na Rynku w Opatowie.

W grze zorganizowanej przez Delegaturę IPN w Kielcach wystartują 5-osobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z terenu miasta i gminy Opatów. Trasę marszu uczestnicy rozgrywki poznają korzystając z mobilnej aplikacji na smartfony Action Track. Podczas spaceru nie zabraknie pytań wiedzowych, zadań kreatywnych i logicznych.

Uroczyste zakończenie i rozstrzygnięcie gry odbędzie się w Opatowskim Ośrodku Kultury. Drużyny, które uzyskają największą liczbę punktów, otrzymają nagrody.

Współorganizatorem mobilnej gry jest Opatowski Ośrodek Kultury. Wydarzenie obędzie się pod patronatem honorowym: Burmistrza Miasta i Gminy Opatów Grzegorza Gajewskiego oraz Starosty Opatowskiego Tomasza Stanika. W projekt zaangażowało się Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie.

***

Akcja rozbicia niemieckiego więzienia w Opatowie została przeprowadzona 12 marca 1943 r. przez oddział partyzancki „Jędrusie” oraz miejscową placówkę AK. Decyzję o uwolnieniu aresztowanych wydał Komendant Inspektoratu Sandomierskiego AK płk Antoni Żółkiewski „Lin”. Bramę więzienia rozbito przy pomocy wiązki granatów. W wyniku przeprowadzonej akcji uwolnionych zostało około 80 więźniów, wśród których były kobiety.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *