Międzynarodowy Dzień Frankofonii w LO Nr I im. St. Staszica (zdjęcia)

Międzynarodowy Dzień Frankofonii obchodzony jest rokrocznie na całym świecie 20 marca. Święto upamiętnia powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii w 1967 roku i ma na celu promocję języka francuskiego, zwyczaje oraz kulturę francuską. W tym dniu odbywają się koncerty, wystawy artystyczne, spektakle teatralne, konferencje. Obchody związane są z integrowaniem środowisk francuskojęzycznych oraz upowszechnianiem wiedzy dotyczącej różnorodności kulturowej.

W tym roku celebrowanie tego święta w naszym liceum przebiegało w dwóch etapach. W pierwszej części uczniowie uczący się języka francuskiego wzięli udział w niezwykłym spotkaniu z François Martineau, artystą francuskim, który w podbił serca Polaków, biorąc udział w programie „Mam Talent”. Po krótkim, kameralnym koncercie był czas na interakcję z artystą. Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania, chcąc uzyskać jak najwięcej informacji i tym samym jak najdłużej zatrzymać Franciszka w murach naszej szkoły. Sami też wyszli z propozycją zaproszenia naszego gościa na drugą część obchodów Dnia Frankofonii. I udało się, za co mu serdecznie dziękujemy! Szczególne podziękowania skierowano do sponsorów, którzy wsparli organizację koncertu: Renaty i Piotra Potockich oraz Edyty Ogłazy.

Druga część naszego spotkania z kulturą francuską miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie sceneria paryskich uliczek umożliwiła publiczności przeniesienie się do tego niezwykłego miejsca. Tegoroczne wydarzenie pod patronatem starosty i prezydenta zatytułowane było „Jeunes et talentueux” czyli „Młodzi i utalentowani”, a ideą spotkania było zaproszenie do współpracy uczniów szkół podstawowych, którzy swoimi występami przyczynili się do wspólnego celebrowania kultury francuskiej. W programie nie zabrakło tańca, układów gimnastycznych, poezji,  muzyki instrumentalnej, pięknych piosenek, czytania  fragmentu „Mikołajka” oraz wywiadu z legendarną Marianną -symbolem wolności. Było też miejsce przypominające Place du Tertre na Montmartre w Paryżu, przygotowane dla uczniów-malarzy, których zadaniem było stworzenie własnej pracy, inspirowanej portretem Mona Lisy.

Liceum dziękuje za aktywny udział młodym artystom z PSP nr 1, PSP nr 5, PSP nr 7, PSP w Waśniowie oraz uczniom LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św, a uczniom PSP nr 3, PSP nr 9, PSP nr10, Niepublicznej Szkoły z Pasją im. Elżbiety Sołtys, PSP im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie,  Zespołu Szkół Publicznych w Sarnówku za wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Frankofonii.

Uroczystość przygotowała Karina Kateusz-Dominik – nauczycielka języka francuskiego, miłośniczka i propagatorka języka francuskiego w naszym mieście wraz z Ewą Młodawską i Moniką Stencel.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *