Sukces uczniów Niepublicznego Technikum im. T.Kościuszki w konkursie „O wolną, Polskę biało-czerwoną…” (zdjęcia)

Świetnie wypadli uczniowie Niepublicznego Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim w konkursie „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”. Podopieczni Katarzyny Ślusarz, którzy zgłosili na konkurs materiały o „Błyskawicy” – organizacja podziemnej działającej w latach 1947-1951  w powiecie opatowskim, zostali jego laureatami.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, zorganizowanego przez Delegaturę IPN w Kielcach, pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, odbyło się w ubiegły poniedziałek w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz osób dorosłych z województwa świętokrzyskiego. Zadaniem uczestników było – w zależności od wieku – stworzenie plakatu, vloga lub fotografii nawiązującej do losów Żołnierzy Wyklętych. Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac konkursowych.

Wyróżnienia z ostrowieckiej placówki otrzymali kategorii szkół ponadpodstawowych następujący uczniowie Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim: Michał Adamczyk, Mateusz Głąb,  Michał Jonik, Marcin Lech, Jakub Misztal i Olaf Pałasz.

Jak informuje Katarzyna Ślusarz, rozstrzygnięcie konkursu było wyjątkowe, gdyż nastąpiło w rocznicę aresztowania przez NKWD 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, sądzonych później w Moskwie. Podczas uroczystości Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Kielcach zaprezentował nową monetę kolekcjonerską wyemitowaną w serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.

Dla wielu żołnierzy podziemnej armii polskiej wkroczenie Armii Czerwonej i zakończenie okupacji niemieckiej nie oznaczało kresu walki. Nie godząc się na życie w zniewolonym kraju, nie chcąc zaprzepaścić okupionej ogromną liczbą ofiar walki przeciwko Niemcom, trwali w oporze. Ścigani, maltretowani w ubeckich aresztach, skazywani przez upolitycznione sądy, a dodatkowo opluwani przez komunistyczną propagandę. Każdy kolejny dzień był dla nich walką o przetrwanie. W wolnej Polsce możemy złożyć im należny hołd.

„… nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym społecznie Państwie Polskim. (…) Nie wolno nam ani na chwilę tracić wiary, że wojna ta skończyć się może jedynie zwycięstwem jedynie słusznej Sprawy, tryumfem dobra nad złem, wolności nad niewolnictwem” – pisał Dowódca AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” w rozkazie z 19 stycznia 1945 r. rozwiązującym Armię Krajową.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *