Sąd nie zastosował tymczasowego aresztu, bo nie mógł

Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim nie uwzględnił wniosku prokuratora o tymczasowe aresztowanie 37-letniego Piotra M., który zdaniem prokuratury spowodował śmiertelny wypadek w Boksycce. Powodem była niemożność uczestniczenia w czynnościach procesowych przez podejrzanego.

Prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, powiedział, że śledczy nie zgadzają się z postanowieniem sądu. Prokurator zapowiedział wniesienie zażalenia do Sądu Okręgowego w Kielcach.

Jak podało Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości., w dniu 1 czerwca 2023 r. w Boksycce pojawił się Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Przedstawiciel Rządu zapowiedział zaostrzenie kar wobec osób, które prowadziły auto pod wpływem alkoholu lub narkotyków i spowodowały ciężki w skutkach wypadek.

Wstępne ustalenia śledztwa

Tragedia wydarzyła się w dniu 28 maja 2023 r. o godz. 4.37, w Boksycce na drodze krajowej nr 9. Zderzyły się tam dwa auta osobowe. Prokuratura ostrowiecka zarzuciła Piotrowi M., kierowcy mercedesa, że prowadził samochód w stanie nietrzeźwości i pod wpływem narkotyków. Krew Piotra M. została przesłana do badań.

-Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi śledztwo o sygn. 4125-4.Ds.1042.2023 przeciwko Piotrowi M. (lat 37) podejrzanemu o spowodowanie w stanie nietrzeźwości i pod wpływem narkotyków wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym –poinformował Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach. W toku śledztwa – w oparciu o przede wszystkim zeznania świadków, wyniki oględzin miejsca wypadku i pojazdów w nim uczestniczących oraz dokumentację medyczną – ustalono, że co następuje, że do zdarzenia doszło 28 maja 2023 r., ok. godz. 5.30, w miejscowości Boksycka na drodze krajowej nr 9,  w powiecie ostrowieckim. 37-latek kierujący pojazdem marki Mercedes, zjechał na pas jezdni przeznaczony do ruchu w przeciwnym kierunku i doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem osobowym marki Fiat, którym podróżowało 6 osób.

W następstwie zderzenia dwóch pojazdów śmierć ponieśli: kierowca Fiata Punto i czworo pasażerów tego auta, natomiast jeden pasażer tego Fiata i kierowca Mercedesa z obrażeniami ciała trafili do szpitali.

W wypadku zginęli: mężczyźni w wieku – 72, 43 i 19 lat oraz dwie kobiety w wieku 38 i 18 lat. Wszyscy podróżowali Fiatem Punto. Wypadek przeżył 16-letni chłopiec, który trafił do szpitala – najpierw do Kielc, a potem śmigłowcem do Łodzi. Pięć osób z fiata było spokrewnionych. Cztery osoby pochodziły z gminy Bodzewchów. 18-latka była mieszkanką powiatu opatowskiego. Wracali z wesela.

Pod nadzorem prokuratora wykonano oględziny miejsca zdarzenia z udziałem biegłego z zakresu ruchu drogowego. Przesłuchano też pierwszych świadków.

-Ustalono, że kierowca Mercedesa prowadził samochód w stanie nietrzeźwości i pod wpływem narkotyków –mówi prokurator Daniel Prokopowicz. Pobrano od niego krew do badań na zawartość alkoholu i narkotyków.

Przeprowadzone zostały już sekcje zwłok ofiar wypadku.

Zarzuty i odmowa sądu

W dniu 29 maja 2023 r. prokurator przedstawił Piotrowi M. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości i pod wpływem narkotyków wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

-Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr M. nie ustosunkował się do zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień –mówi prokurator Daniel Prokopowicz. Tego samego dnia prokurator złożył do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy.

Sąd odmówił tymczasowego aresztowania Piotra M. W poniedziałek Sędzia Sądu Okręgowego Tomasz Durlej, rzecznik prasowy ds. cywilnych, gospodarczych, pracy i ubezpieczeń społecznych, rodzinnych Sądu Okręgowego w Kielcach, powiedział, że podejrzany o spowodowanie wypadku w Boksycce znajduje się pod wpływem leków i pozostaje w tzw. pół-śpiączce, co uniemożliwia jego przesłuchanie i uczestnictwo w czynnościach procesowych.

-Sąd nie mógł uwzględnić wniosku o tymczasowe aresztowanie Piotra M., gdyż nie jest on w stanie uczestniczyć w czynnościach procesowych ani odnieść się do przedstawionych mu zarzutów –powiedział sędzia Tomasz Durlej. Jeśli tylko jego przesłuchanie będzie możliwe, sąd zajmie się wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie.

Zapowiedź Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w związku z powtarzającymi się sytuacjami unikania tymczasowego aresztowania przez sprawców przestępstw Minister Sprawiedliwości zapowiedział zmiany w przepisach, które mają wyeliminować możliwość unikania aresztu poprzez powoływanie się na stan zdrowia.

Minister złożył wyrazy współczucia rodzinie i bliskim osób, które zginęły. Polecił wiceministrowi Marcinowi Warchołowi przygotowanie zmian w prawie, które w przyszłości wykluczą tego rodzaju symulacje. Przepisy te będą stosowane szczególnie w sytuacji, kiedy doszło do poważnego przestępstwa i zaszły wszystkie okoliczności, które przemawiają za zastosowaniem środków zapobiegawczych.

Minister Zbigniew Ziobro wydał też polecenie, aby w toczących się pracach nad zmianami w Kodeksie karnym zaostrzyć karę za takiego rodzaju straszny czyn, jak spowodowanie wypadku w Boksyckiej. Dzisiaj grozi za to od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektowanym przepisem będzie to od 5 do 20 lat więzienia. To dodatkowe zaostrzenie kar. Wkrótce wejdą bowiem w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisy, które przewidują m.in. konfiskatę aut pijanych kierowców.

Jako Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro wyda też instrukcję, aby każdorazowo w podobnych przypadkach prokuratura badała przesłanki do zastosowania.

Pomoc dla rodziny ofiar

Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów, powiedziała, że władze gminy na bieżąco opiekują się członkami rodziny ofiar.

-Ta nasza pomoc obejmuje różne sfery życia m.in. pomoc przy organizacji pogrzebu czworga ofiar czy ustanowienie opiekuna prawnego dla szóstej ofiary tego strasznego wypadku –mówi sekretarz gminy. Życia nikomu nie da się przywrócić, ale na ile możemy, to taka pomoc jest przez nas udzielana.

Chłopiec, który przeżył wypadek, jest cały i przeszedł operację w Łodzi. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, choć plotek było tyle, że głowa boli. W sobotę odbędzie się pogrzeb czterech ofiar tego wypadku.

Śledztwo w toku

Prokuratura odmawia udzielania szczegółowych informacji na temat toczącego się śledztwa.

-W dalszym ciągu kompletowany jest materiał dowodowy –wyjaśnia prokurator Daniel Prokopowicz. Oczekujemy na ostateczne wyniki badań krwi pobranej od podejrzanego na zawartość alkoholu i narkotyków, a także na opinię biegłego z zakresu badania wypadków komunikacyjnych w celu ustalenia szczegółowego przebiegu zdarzenia.

Czyn zarzucany podejrzanemu jest zagrożony karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *