Ostrower i Nadleśnictwo Łagów z Nagrodą „Wędrowca Świętokrzyskiego”

Podczas 25. edycji wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa i radna Sejmiku Województwa Jolanta Tyjas wręczyli statuetki „Wędrowca Świętokrzyskiego” oraz „Super-Wędrowca Świętokrzyskiego”, doceniając zasłużonych dla turystyki w województwie świętokrzyskim. W uroczystym wręczeniu nagród uczestniczył także szef ROT, Marcin Piętak. Nagrodę „Wędrowca Świętokrzyskiego” w kategorii Organizaja Turystyczna otrzymało Stowarzyszenie Ostrower oraz Nadleśnictwo Łagów.
Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest 27 września od 1979 roku, z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym. Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest jako święto turystów, ludzi aktywnych, a także ludzi, którzy zajmują się turystyką w ramach działalności samorządowej, gospodarczej lub społecznej. Obchody pozwalają na uhonorowanie osób zasłużonych dla turystyki, wymianę doświadczeń, podsumowanie podejmowanych działań.
– Ten dzień to możliwość spotkania przedstawicieli sektora samorządowego z przedstawicielami branży, okazja do wymiany poglądów, dyskusji nad problemami, światowymi trendami w turystyce, ale też możliwość wyróżnienia kolejnych osób instytucji wnoszących wiele do świętokrzyskiej turystyki – podkreślił członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.
– Gratuluję wszystkim uhonorowanym statuetkami i wszystkim, upowszechniającym wiedzę o atrakcjach turystycznych regionu, promującym szlaki, walory przyrodnicze, zabytki, aktywność na szlakach – dodała radna Sejmiku Województwa Jolanta Tyjas.
Stowarzyszenie Ostrower powstało w roku 2017 na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego z potrzeby środowiska rowerowego miasta. Jednym z największych wydarzeń organizowanych przez organizację jest OstrowerFest. Głównym założeniem stowarzyszenia jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zachęcanie dzieci, młodzieży i dorosłych do aktywnego wypoczynku.
Nadleśnictwo Łagów to ponad 200 lat administracji leśnej. Do zadań należą m.in. prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie hodowli, ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, pozyskania drewna, a także melioracji gruntów leśnych i nieleśnych, budowy dróg leśnych i budowli związanych z gospodarstwem leśnym.
Stowarzyszenie Ostrower podjęło współpracę z Nadleśnictwem Łagów i kilkuletnie starania zaowocowały powstaniem tzw. Jeleniowskich Ścieżek w Paśmie Jeleniowskim, czyli kompleksu tras rowerowych tzw. singletracków. To pierwsze, legalne ścieżki enduro w regionie świętokrzyskim. Co roku na ich terenie odbywa się wiele wydarzeń zachęcających do aktywnego spędzania czasu wolnego. Uzupełnieniem powstałych singletracków jest mała infrastruktura w postaci ławek, stojaków na rowery, koszy na śmieci.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *