Jesienne inspiracje z Waldemarem Malickim w Państwowej Szkole Muzycznej

Cała gamma emocji i niezapomnianych przeżyć towarzyszyła koncertowi, który odbył się w sali kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bohaterami wydarzenia byli uczniowie szkoły, zaś jego gwiazdą, znany nie tylko ze szklanego ekranu – Waldemar Malicki, wybitny pianista, satyryk, człowiek wszechstronnego talentu, znakomicie łączący wirtuozerię muzyczną ze słowem. Koncert, w którym Waldemar Malicki akompaniował młodym instrumentalistom, był pokłosiem prowadzonych warsztatów dla uczniów szkoły. Wydarzenie otworzyła Ewa Jurkowska – Siwiec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej.

-Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach instrumentalno – chóralnych i dodam, że nie była to klasa fortepianu, ze wspaniałym pianistą W. Malickim, który poprowadził je w mistrzowski sposób. Dzieci przy nim czuły się bardzo swobodnie, realizowały wszystkie polecenia i przyjęły jego wskazówki w bardzo naturalny sposób. Byłam zaskoczona swobodą sceniczną naszych uczniów. Wspólny koncert jest zwieńczeniem kilkugodzinnych warsztatów.

Waldemar Malicki również nie krył zadowolenia z pracy z uczniami szkoły, komentując wydarzenie z charakterystycznym dla siebie humorem.

– Odmłodniałem, a moja młodość przychodzi z wiekiem Zbliżyłem się do młodszych kolegów, trochę namieszałem im w głowach. Było super. Mam taką osobowość, że dobrze czuję się z dziećmi. Myślę, że jeszcze wiele przed nami. Klasyka jest pięknem, jest głębią, czymś co nas ubogaca i powinniśmy to traktować jak prezent od Pana Boga, który powinniśmy szanować – mówił Waldemar Malicki.

Nie jest to pierwsze spotkanie uczniów szkoły z W. Malickim w Ostrowcu Świętokrzyskim. 13 lat temu Chór Świętokrzyskie Bemolki i pianiści PSM mieli sposobność razem występować z okazji Roku Chopinowskiego. Warsztaty oraz jesienny, wieczorny koncert były efektem projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym obok Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Św., uczestniczyły jedynie trzy inne szkoły z całej Polski. W niezwykłym koncercie, z udziałem wybitnego wirtuoza i utworami przeplatanymi subtelnym humorem, uczestniczyli uczniowie: Nikola Biernacka -flet, Marta Wiatrowska -gitara, Konrad Kandyba -gitara, Milosz Nierubiec – saksofon, Elżbieta Religa – skrzypce, Maja Serafin – saksofon, Zuzanna Krajewska – flet, Faustyna Kucharska – ksylofon i Igor Dobosz – werbel. Zwieńczeniem koncertu był występ Chóru Świętokrzyskie Bemolki. Nie zabrakło burzliwych owacji i wzajemnych podziękowań.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *