Edukacja z Akademią Pełną Zdrowia

Ruszyły zapisy na kolejne aktywności w ramach cyklu „Czas na edukację”, realizowanym w programie profilaktyki Akademia Pełna Zdrowia. Tym razem starosta ostrowiecki Marzena Dębniak zaprasza mieszkańców na warsztaty odporności na stres. Jak mówi prowadząca je, Lucyna Wróbel, podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać odpowiedzi na pytania: co zrobić ze stresem, jak postępować w trudnych sytuacjach, jak zredukować napięcia, jak też panować nad myślami i ciałem, a także jak skutecznie się regenerować.

W cyklu „Czas na edukację” dobyło się już spotkanie edukacyjne w ramach pakietu dietetycznego dzieci z nadwagą od 6 do 16 roku życia. Wzięło w nim udział ponad 70 rodziców dzieci, które borykają się z tym problemem. Tak duża frekwencja potwierdza potrzeby pogłębiania wiedzy w tym temacie i zdobycia koniecznych informacji dotyczących wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Spotkanie otworzyła dr Katarzyna Kowalska z Referatu Zdrowia Starostwa Powiatowego. Podczas prezentacji dietetyk Emilia Żelazowska mówiła o istotnej roli rodziców w kreowaniu nawyków żywieniowych dzieci.

-Mamy problem z nadwagą u dzieci w powiecie ostrowieckim, ale też z niedowagą. Tutaj rozpoczyna się proces psychologiczny, który jest głównym podłożem, bowiem dzieci uciekając od rzeczywistości, wykluczenia, wchodzą w zaburzenia żywieniowe. W szkołach podstawowych z partnerem SGGW były przeprowadzone badania gdzie okazało się, że wśród dzieci klas I -III jest największy problem z nadwagą. Trudno powiedzieć, z czego to może wynikać. Być może z tego, że dzieci wychodząc z przedszkoli, gdzie mają kontrolowany system odżywiania, wchodzą do szkoły, gdzie zaczynają być trochę samodzielne, co ich gubi ponieważ nie są do niej w ogóle przez rodziców przygotowani. Stąd też rodzice odgrywają tu główną rolę. To rodzic jest głównym kreatorem zmiany, nie dziecko, bo to nie ono decyduje co, kiedy i ile zje. Natomiast ja mam wrażenie, że dzisiaj jest odwrotnie, i to dzieci wymuszają na rodzicach różne zachowania. Dlatego celem tego spotkania było uświadomienie rodzicom, że wszystko co zrobią dla swoich dzieci w tym wieku, będzie miało konsekwencje w życiu dorosłym. Natomiast konsekwencje będą ponosić dzieci, nabywając różne dysfunkcje zarówno od strony hormonalnej, jak i chorób autoimmunologicznych oraz mnóstwo objawów psycho -somatycznych. Ta akcja, która jest skierowana do dzieci z powiatu ostrowieckiego ma na celu pokazanie rodzicom, żeby się nie bać przyjść do dietetyka, czy do fizjoterapeuty, który oceni stan rozwoju dziecka – mówiła dietetyk Emilia Żelazowska.

O tym, że ruch jest bardzo ważny, a jego brak także ma zgubne konsekwencje, mówiła fizjoterapeuta Dominka Szylar.

-Chcemy zachęcić rodziców, aby z kolei oni zachęcili swoje dzieci do aktywności. Obecnie dzieci bardzo mocno odbiegają od tych aktywności . Są zmuszone do siedzenia w ławkach, jest duży natłok lekcji, a nawet czas wolny także spędzają siedząc. Dlatego chcieliśmy rodziców nakierować na to, żeby aktywnie spędzali czas, zachęcili do wspólnych, rodzinnych aktywności. Zaniedbanie aktywnego trybu życia wśród dzieci, będzie miało negatywne skutki potem w ich życiu dorosłym. Trzeba też mieć świadomość i zwracać uwagę na zdrowe nawyki, a więc jak dziecko chodzi, jak siedzi. Ta profilaktyka zdrowotna też jest bardzo ważna, a o tym często zapominają współcześni rodzice, którzy też mają szereg obowiązków zawodowych i przestają egzekwować zdrowe nawyki u dzieci – mówiła fizjoterapeuta Dominika Szylar.

Podczas spotkania rodzice mogli indywidualnie zadawać pytania i rozwiać swoje wątpliwości dotyczące prawidłowych nawyków żywieniowych u swoich pociech.

Przypominamy, że jest to już piąta edycja Programu Profilaktyki Akademia Pełna Zdrowia, w którym mieszkańcy powiatu ostrowieckiego mogą uczestniczyć wykonujące bezpłatne badania, uczestnicząc w warsztatach edukacyjnych, wykładach oraz innych aktywnościach. Do tej pory w cyklu „Czas zadbać o zdrowie” panie skorzystały z badań mammograficznych, cytologicznych i USG piersi. Mieszkańcy mogli także wykonać bezpłatnie badania dopplera, skorzystać z konsultacji kardiologa, neurologa, a dzieci z pakietu dietetycznego i badania wad postawy. W ramach Programu mieszkańcy będą mogli jeszcze skorzystać z pakietu endokrynologicznego oraz konsultacji pulmonologa, a dzieci z badania USG jamy brzusznej. Kobietom po porodzie i seniorkom dedykowany będzie pakiet uro–ginekologiczny, z ćwiczeniami. Już 8 listopada w godz. 16 -19 w Starostwie Powiatowym rusza zapisy na pakiet urologiczny dla mężczyzn po 30 roku życia. Zwieńczeniem Akademii Pełnej Zdrowia będą budzące duże zainteresowanie koncerty rekreacyjne.

– Bardzo się cieszę, że nasze propozycje w ramach piątej edycji Akademii Pełnej Zdrowia budzą tak duże zainteresowanie wśród mieszkańców powiatu ostrowieckiego – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. Profilaktyka jest bardzo ważna, stąd też staramy się docierać do różnych grup wiekowych, aby zarówno dzieci, młodzi ludzie oraz seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji specjalistycznych, warsztatów edukacyjnych oraz innych aktywności.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *