Zimowa jazda rządzi się swoimi prawami

W dniu 8 stycznia 2024 r., po godz. 10, policjanci dokonali pomiaru prędkości audi, mknącego 127 km/h, tam gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Jak się okazało, za kierownicą auta siedział 40-latek, który pod koniec grudnia również przekroczył prędkość (powyżej 41 km/h) co skutkowało wysokim mandatem i 11 punktami karnymi.

Inny kierujący przekroczył prędkość w ramach tzw. recydywy, będzie musiał zapłacić 5.000 złotych mandatu, a jego konto zasiliło 15 punktów karnych. Mężczyzna pożegnał się również z prawem jazdy, bowiem nie dość, że przekroczył limit punktów karnych, to jeszcze przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

Świętokrzyscy policjanci przypominają ze zimą warunki atmosferyczne mogą zmieniać się z godziny na godzinę, a co za tym idzie każdy uczestnik ruchu drogowego powinien być przygotowany do podróży w taki sposób, aby nie dać się zaskoczyć i na drodze być bezpiecznym.

Kierujący pojazdami powinni pamiętać, że zimowa jazda rządzi się pewnymi prawami, których nie wolno łamać. Dla lepszej przyczepności na drodze auto powinno mieć opony zimowe. Zbiorniczek spryskiwacza musi być uzupełniony płynem odpornym na mróz, Trzeba zadbać o prawidłowy stan piór wycieraczek – wycieraczki szyby przedniej lub tylnej nie zbierają dobrze wody lub rozmazują zanieczyszczenia, gdy są uszkodzone. Koniecznie sprawdzajmy stan płynów eksploatacyjnych. Przed wyjazdem należy oczyścić ze śniegu i lodu wszystkie szyby oraz odśnieży

cały pojazd, włącznie ze światłami oraz tablicą rejestracyjną. Warto również wyposażyć pojazd w zapasowe żarówki, zimą zmrok zapada wcześniej, a brak prawidłowo działającego oświetlenia spowoduje, że widoczność będzie ograniczona, a przeszkody na drodze niewidoczne. Trzeba też skontrolować na stacji diagnostycznej prawidłowość ustawienia świateł, a także używać odpowiednich świateł do warunków w panujących na drogach. Światła do jazdy dziennej oświetlają tylko przód pojazdu, w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, silnych opadów śniegu, deszczu czy mgły pojazd nie będzie odpowiednio wcześnie zauważony przez kierujących jadących za nami.

Prędkość na drodze nie wynika jedynie z przepisów, ale również z warunków pogodowych. Im szybciej porusza się pojazd, tym więcej czasu i odległości potrzeba na jego zatrzymanie. Stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, przepisów, bądźmy trzeźwi za kierownicą, a na drodze będzie bezpieczniej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *