Wzrasta liczba mieszkań komunalnych i socjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Rynek mieszkań komunalnych i socjalnych w zasobie mieszkaniowym gminy naszym mieście z roku na rok poprawia się. Kolejka osób oczekujących na mieszkanie systematycznie nieznacznie się zmniejsza. Jednak należy przyznać potrzeby nadal są, o czym świadczy liczba oczekujących na lokal.

-Sytuacja od 2016 roku, bo od tego momentu mogę się wypowiadać, ponieważ wówczas objąłem funkcję dyrektora Zakładu Usług Miejskich, jest stabilna- mówi dyrektor ZUM w Ostrowcu Świętokrzyskim Łukasz Dybiec. Jeżeli chodzi o ogólną liczbę oczekujących na przydział lokali z gminy Ostrowiec Świętokrzyski wynosi ona na chwilę obecną 270 osób. Co roku osoby, które znalazły się na bieżącej liście podstawowej piszą odwołania. Tych odwołań jest średnio 85. Od przynajmniej 7 lat taki stan się utrzymuje.

Jak przyznaje dyrektor Ł. Dybiec w ZUM został stworzony system weryfikacji łącznie z polityką gminy, która ma na celu racjonalizację tych działań.

-Współpracujemy ściśle z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie jeżeli chodzi o weryfikację osób -mówi dyrektor Ł. Dybiec. Myślę, że przynosi to efekt. U nas w zakładzie powołana jest również komisja, aby lepiej móc zweryfikować i rozwiązywać kwestie mieszkaniowe naszych mieszkańców.

Każda osoba umieszczona na wykazie osób zakwalifikowanych do przydziału lokalu ma prawo do otrzymania dwóch propozycji przydziału lokalu.

-Gdy dana osoba odmówi przyjęcia dwukrotnie lokalu socjalnego, zaczyna się na nowo procedura- podkreśla kierownik działu lokalowego ZUM Justyna Traczyńska. Jeśli mamy termin do złożenia odwołań to taka osoba, która odmówiła lokalu musi tak jak osoba z nowym wnioskiem złożyć odwołanie od projektu wykazu. Komisja w ZUM, Komisji ds. rodziny Rady Miasta, Prezydent będą decydować czy ta osoba znajdzie się na liście na ten rok. Jeśli propozycja przydziału lokalu dla osoby zostaje przygotowana a ona odmawia ze względu na lokalizację, brak balkonu czy niewystarczającej ilości miejsca na meble to po dwóch tego typu odmowach skreślana jest z listy oczekujących.

-Są tacy mieszkańcy, którzy chcą, aby lokal został komfortowo wyremontowany -mówi dyrektor Ł. Dybiec. My zapewniamy niezbędne minimum. Gmina musi wywiązać się z ustawowych obowiązków. Instalacje są sprawne, stan techniczny dobry, mieszkania są odświeżone, umalowane, ale nie będziemy kładli płytek czy paneli.

Na chwilę obecną w zasobach ZUM-u jest 1060 lokali na terenie całego miasta.

-Mamy udział w 90 wspólnotach mieszkaniowym, posiadamy także lokale w budynkach 100 proc. gminnych – mówi kierownik działu lokalowego J. Traczyńska. Najwięcej mieszkań jest w bloku przy ul. Słoneczne 30, na ul. Reja 11, ul. Polnej 3a, ul. Osadowej i ul. Parkowej,

ul. Samsonowicza 15/28 oraz ul. Samsonowicza 55, ten ostatni budynek na chwilę obecną nie jest zasiedlany nowymi mieszkańcami. Ostatnim oddanym do użytku lokalem w 2022 roku był budynek przy ul. Osadowej 6.

-Kiedyś ten budynek był zamieszkały, następnie został wyłączony z użytkowania na wiele lat- mówi kierownik J. Traczyńska.

Kolejnym budynkiem, który zostanie przeznaczony pod lokale socjalne to Osadowa 5, na remont którego jest już pełna dokumentacja. W Osadowej 5 jest planowane 11 lokali.

-Od 7 lat staramy się dokładnie analizować kto będzie mógł zamieszkać w danym budynku- podkreśla dyrektor Ł. Dybiec. To są osoby, które mieszkają w zasobie mieszkaniowym w gorszych warunkach, ale uczciwie płacą czynsz. Ten system się sprawdza. Tak było na Osadowej 8, jak również na ul. Parkowej i Osadowej 6.

-Zawsze co roku mamy kilkadziesiąt osób starających się o zamianę warunków mieszkaniowych-dodaje J. Traczyńska. Staramy się zawsze pomagać osobom niepełnosprawnym oraz osobom bez problemów z płatnościami. W konsekwencji nie mamy wtedy problemów z ewentualnym zadłużaniem naszych lokali.

Jak podkreśla kierownik J. Traczyńska jest obecnie przygotowywany wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. W planach inwestycyjnych znajdują się lokale komunalne

-To polityka mieszkaniowa długofalowa do roku 2028- mówi J. Traczyńska. W programie będzie wykazane w jakim czasie oraz w jakiej ilości powstaną nowe budynki komunalne. Tak jak wyłączamy z użytkowania, tak samo wykazujemy nowe budynki .

Dyrektor ZUM Ł. Dybiec uważa, że bardzo dobrym kierunkiem była rewitalizacja terenu przy Osadowej.

-Jak wyglądał obszar przy Osadowej przed rewitalizacją, a jak wygląda teraz, różnicę mamy ogromną- mówi Ł. Dybiec. Toalety były w osobnym budynku na zewnątrz. W tym momencie jak gmina zamknie ten obszar rewitalizacji 5 obiektów doraźnie, a docelowo ma być budowane jeszcze 3 budynki oraz wymianą całej infrastruktury i zagospodarowaniem zieleni to powstanie piękny kompleks. Czynimy wszelkich starań, aby ten teren utrzymać na pewnym poziomie. To wszystko zależy od mieszkańcy. Gdy mieszkańcy potrafią się porozumieć, dbają o swój budynek, mieszkają w ciszy oraz spokoju, nie mają problemów. Pracownicy Zakładu, i w tym miejscu im dziękuję, tak dobierają lokatorów, aby nie było problemów, zarówno dla tych lokatorów, którzy mieszkają w danym budynku od pewnego czasu, jak i nowych.

fot. T. Barski

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *