Targowiska się zmieniają

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski uzyskała dofinansowanie w wysokości 999.999 zł na budowę na Targowisku Miejskim wiaty handlowej na potrzeby promocji i sprzedaży lokalnych produktów.
O podziale pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020 zdecydował w minionym tygodniu Zarząd Województwa.
-Targowisko Miejskie w Ostrowcu Świętokrzyskim jest największym placem targowym w naszym województwie – mówi prezydent Jarosław Górczyński. To nie tylko miejsce funkcjonowania setek punktów handlowych. To jedno z tych miejsc, które tworzą wizerunek i klimat naszego miasta. Popularność targowiska utrzymuje się na wysokim poziomie, pomimo zachodzących zmian w preferencjach konsumentów, powodujących, że handel przenosi się do dużych galerii handlowych.
Jak przypomniał włodarz Ostrowca Świętokrzyskiego, Targowisko Miejskie generuje bardzo dużą liczbę miejsc pracy, często jedno lub dwuosobowych podmiotów gospodarczych. Nieraz całe rodziny utrzymują się z handlu w tym miejscu.

targo2
Projekt ?Mój Rynek? wraz z budową wiaty handlowej: *przewidywana wartość wydatków całkowitych: 2.433.687,48 zł *przewidywana wartość wydatków kwalifikowanych: 1.571.585,73 zł *przewidywana wartość dofinansowania: 999.999,00 z ł (63,63 proc . wydatków kwalifikowanych) *zródło dofinansowania: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 ?2020, poddziałanie ?Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury? *lata realizacji: 2017 ?2018

-Takie wsparcie ze strony miasta będzie i dotyczy nie tylko tej hali. Zamierzam stale wzmacniać Targowisko Miejskie tak, aby nie utraciło swojej ważnej społecznej i ekonomicznej funkcji- mówi prezydent. W związku z tym miasto musi dbać o ten teren należycie. Strategicznie dostrzegać potencjalne zagrożenia i wzmacniać jego konkurencyjność. Budowa pierwszej hali uniezależni handel od warunków pogodowych, ale również uatrakcyjni to miejsce dla klientów i uważam, że przyczyni się do zwiększenia ich liczby.
Wyróżnikiem ostrowieckiego projektu, który uzyskał dofinansowanie, będzie budowa wiaty handlowej o wymiarach 33,52×52,20 m. To właśnie pod nią powstanie 61 miejsc handlowych, które będą mieć zapewnione sztuczne oświetlenie. Pod wiatą znajdować się będzie również zaplecze sanitarne. Na terenie targowiska przewidziano lokalizację 30 miejsc postojowych. 19 spośród nich usytuowano częściowo w pasie drogowym ul. Cegielnianej. Obsługa komunikacyjna targowiska odbywać się będzie poprzez zjazdy publiczne z ul. Słowackiego oraz z ul. Cegielnianej. Na terenie inwestycji wykonane zostanie przyłącze wodociągowe oraz przyłącze kanalizacji sanitarnej. Inwestycja przewiduje wyposażenie targowiska w odnawialne źródła energii (fotowoltaika).
-Dzięki tej realizacji Targowiska Miejskie przejdą prawdziwą transformacje – mówi dyrektor Targowisk Miejskich, Mariusz Kosiarz. Dotychczasowe prace, które tu wykonywaliśmy, koncentrujące się na poprawie jakości, na pewno przynosiły efekt, ale te realizacje, które dziś rozpoczynamy dadzą nam odskocznię, dzięki którym handel detaliczny w tym miejscu zmieni swe oblicze. Wiata, ale i dalsze plany przyciągną do nas coraz to większe rzesze klientów.
Jak zapewnie wicedyrektor Targowisk Miejskich Lech Snopek, na czas budowy osoby handlujące na miejscu przewidzianej inwestycji otrzymały propozycję alternatywnych lokalizacji, lub możliwości sprzedaży towarów na funkcjonującej hali targowej.
-Ta ostrowiecka inwestycja świetnie wpisuje się w zamysł, który realizujemy od wielu lat, aby zbliżać producentów do odbiorców – podsumowuje marszałek województwa, Adam Jarubas. Zależy nam na tworzeniu przestrzeni dających godne warunki do handlu, a także możliwość zaoferowania produktu ekologicznego przez osoby, które same produkują lub mają zakłady przetwórcze. Klienci coraz częściej po produkty sięgają nie w marketach, gdzie często natrafi ają na produkt niewiadomego pochodzenia, ale bezpośrednio od producentów. Zależy nam na budowaniu relacji, w których będziemy przekonani, że od tego gospodarza możemy nabyć coś wartościowego i zdrowego. Cieszy to, że coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość produktów, które spożywamy.
Warto wiedzieć, że Ostrowiec Świętokrzyski ma również w planach ułatwienie alternatywnego dojazdu do targowiska poprzez budowę nowej drogi. Projekt zakłada budowę nowego dojazdu od ulic: Chrzanowskiego, Denkowskiej oraz Kilińskiego o łącznej długości 1,975 km.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *