Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych po ostrowiecku

Przedstawiciele komitetu organizującego po czwarty w Ostrowcu Świętokrzyskim obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych poinformowali o ich scenariuszu. W skład organizatorów wchodzą: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci, Jednostka Strzelecka 2013 im. mjr Jana Piwnika ?Ponurego?, Klub Gazety Polskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Stanisława Staszica i Stowarzyszenie Kukiz 15. Patronat nad uroczystościami objęli senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj oraz starosta ostrowiecki, Zbigniew Duda.
Obchody rozpoczną się w dniu 28 lutego, o godz. 12 konferencją, która odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. W jej trakcie będzie można wysłuchać dwóch wykładów historyków z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Marzena Grosicka będzie mówić o ?Sytuacji politycznej w Polsce w latach 1945-1947?, a dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki o tym, jak ?Walczyli o Polskę Niepodległą Żołnierze Niezłomni na Kielecczyźnie w latach 1945-1950?.
W dniu 1 marca, o godz. 14, w LO Nr I im. S.Staszica, będzie można obejrzeć film ?Pachołki Moskwy? w reżyserii Aliny Czerniakowskiej i wysłuchać koncertu gitarowego Jarosława Konowałka. O godz. 19.00 uczestnicy obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych przeniosą się do Galerii Fotografii MCK i Kina Etiuda, gdzie najpierw wysłuchają wykładu dra Marka Jedynaka z Delegatury IPN w Kielcach poświęconego ?Kadrze dowódczej 2 Dywizji Piechoty Legionów AK w konspiracji niepodległościowej?, a następnie obejrzą przedpremierowy film ?Obława? w reżyserii Maksymiliana Bednarza.  O godz. 21 złożone zostaną kwiaty na Rondzie Narodowych Sił Zbrojnych.
Na 2 marca zaplanowano zawody strzeleckie o Puchar Starosty Ostrowieckiego, które rozpoczną się o godz. 10 na strzelnicy klubu Świt w Starachowicach. Uczestnicy zawodów, na godzinę przed ich rozpoczęciem, mają zapewniony transport na zawody spod budynku starostwa przy ulicy Iłżeckiej. W strzeleckiej rywalizacji wezmą udział czteroosobowe drużyny szkolne, instytucje i stowarzyszenia. Jeszcze tego samego dnia, o godz. 19, w Klubie Perspektywy, odbędzie się koncert muzyczny ?Hołd dla Bartka?, w którym wystąpi Tomasz Kuś z zespołem.
Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda podkreśla społeczny walor obchodów, co świadczy o tym, że wynikają z potrzeby serca środowisk ich organizujących. Ustanowienie święta o charakterze państwowym nie byłoby możliwe bez wsparcia  środowisk patriotycznych, niepodległościowych, kombatanckich związanych z AK i NSZ, które domagały się złożenia hołdu ofiarom okupantów niemieckich i sowieckich.
Patronat medialny nad obchodami Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych sprawuje Gazeta Ostrowiecka.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *