Puk, puk? To my, twoja łatwowierność i naiwność! Nie daj się oszukać

W dniu 24 września w Ostrowcu Świętokrzyskim miała miejsce kradzież pieniędzy oraz próba oszustwa na szkodę starszych osób.

-Do pierwszego zdarzenia doszło przed południem, kiedy to pod pretekstem  pomocy w uzyskaniu dofinansowania dla osób starszych w mieszkaniu 86?latki zjawił się mężczyzna podający się za urzędnika ?mówi Sylwester Kaniewski, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wykorzystując chwilową nieuwagę kobiety skradł pieniądze w kwocie 600 zł. Dopiero kiedy wyszedł pokrzywdzona zorientowała się, że została okradziona.

Do podobnego zdarzenia doszło chwilę później na jednej z sąsiednich ulicy miasta. Tym razem do mieszkania 81?latka wszedł mężczyzna podający się za urzędnika oferując możliwość uzyskania dofinansowania do dodatku pogrzebowego. Na szczęście senior nie posiadał w domu żadnych oszczędności, co najprawdopodobniej uchroniło go od ich utraty.

Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Osoby te, prowadząc rozmowę przedstawiają się jako pracownicy instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzących się pozytywnie.  Po wejściu do mieszkania, w rozmowie z ofiarą okazują życzliwość i zrozumienie, tak aby wzbudzić zaufanie. Działając metodą tzw. ?na wnuczka?, ?inkasenta?, ?pracownika opieki społecznej? czy ?urzędnika?, a nawet ? policjanta? oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie.

Należy stosować się do podstawowych zasad: nie wpuszczać nieznanej osoby do swojego domu; nigdy nie pokazywać zawartości swojego portfela osobie nieznanej; w razie wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikować czy dana instytucja wysłała go do mieszkania; żądać dokumentu i zanotować dane lub zadzwonić na policję; nigdy nie pokazywać nieznanej osobie miejsca przechowywania wartościowych rzeczy lub pieniędzy; rozmawiając przez telefon z osobą podającą się za krewnego należy sprawdzić, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 112.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *