Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Ostrowcu Świętokrzyskim

Z programem słowno-muzycznym ?Trąbo nasza, wrogom grzmij!? wystąpi w Ostrowcu Świętokrzyskim Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Organizatorem zaplanowanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości koncertu, który odbędzie się 15 października w Kinie Etiuda jest senator Jarosław Rusiecki, szef senackiej Komisji Obrony Narodowej, który już dziś, o godz. 9.00 zaprasza 100 mieszkańców Ostrowca do odebrania w swoim biurze przy alei Jana Pawła II zaproszeń.
TRĄBO NASZA, WROGOM GRZMIJ! Widowisko poetycko-muzyczne opowiadające o polskiej historii i patriotyzmie Polaków. Sygnał trębacza ?zapowiada? kolejne sceny przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Polski i jej narodu, począwszy od Konstytucji 3 Maja, Insurekcji Kościuszkowskiej, poprzez powstania narodowe i legiony polskie we Włoszech aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpopularniejsze pieśni i piosenki legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz utwory poetyckie i muzyczne poświęcone Lwowskim Orlętom przenoszą widza w atmosferę sprzed 100 lat. W kolejnych odsłonach II wojna światowa, w tym hitlerowska i sowiecka agresja na Polskę oraz uwertura, w swej tematyce ujmująca udział polskiego żołnierza w walce zbrojnej na frontach Europy i świata. W kolejnych utworach mowa o Powstańcach Warszawskich, żołnierzach Armii Krajowej i żołnierzach drugiej konspiracji ? Żołnierzach Wyklętych. W widowisku przedstawiony zostaje tragiczny obraz dotyczący ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich ? rzezi wołyńskiej. Historię zamykają obrazy z najnowszej historii Polski, odnoszące się do ruchu antykomunistycznego ? Solidarności i Komitetu Obrony Robotników. Podsumowaniem są dzieła Marka Grechuty podkreślające najwyższe wartości niepodległościowe, ujęte w słowach ? wolność i pamięć ? i ?Żeby Polska była Polską?.
W spektaklu usłyszymy dzieła instrumentalne, wokalno-instrumentalne i poetyckie, kompozycje choreograficzne, w tym taniec narodowy, oryginalne nagrania i cytaty wielkich Polaków. To wszystko w pięknej scenerii krajobrazów i impresji artystycznych prezentowanych na horyzoncie sceny.
KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNE: płk Paweł Lewandowski
KIEROWNICTWO MUZYCZNE: Mirosław Racewicz
DYRYGENCI: Piotr Racewicz, Tomasz Labuń
CHOREOGRAFIA: Jacek Tomaszewski, Bernadetta Wojdat-Sujkowska
OBSADA: Gościnnie – Jan Pietrzak, Lech Makowiecki, Leszek Czajkowski, Dariusz Kowalski. Soliści – Julia Nowicka, Roman Kogut, Elżbieta Górnicka, Monika Chodyna, Natalia Kaczorowska-Głowienka, Aleksandra Okrasa-Wachowska, Anna Potyrała-Listwon, Andrzej Wiśniewski, Jan Kierdelewicz, Mariusz Borzyszkowski, Wiktor Szymonowicz, Tomasz Szuran (recytacja), Anna Wolniewicz (fortepian), Sławomir Greś (tancerz), st. kpr. Sebastian Smędra (trębacz)
Zespół wokalny ? Why Not
Orkiestra Symfoniczna
Chór ? pod kierownictwem Pawła Szkopa
Balet ? pod kierownictwem Bernadetty Wojdat-Sujkowskiej
Konferansjerzy ? Anna Bukowska i Tomasz Szuran
KIEROWNICTWO TECHNICZNE: Krzysztof Stoiński
DŹWIĘK: Paweł Czyżewski
ŚWIATŁO: Andrzej Leszczyński
SCENOGRAFIA I WIZUALIZACJA: Urszula Kubicz-Fik, Cezary Drąb
Foto: por. Robert Suchy – http://rzawp.pl/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *