Na dobry start. 1,2 mln zł wypłacił ostrowiecki MOPS z tytułu programu 500+

Ponad milion dwieście tysięcy złotych wpłynęło w październiku na konta mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego w ramach wypłaty świadczenia wychowawczego 500 plus.
Blisko dwa mln złotych Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim wypłacił w tym roku dzieciom na dobry start szkolny.
Od 1 lipca br. rodzice mogli składać wnioski na świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres zasiłkowy. Dzięki wcześniejszej informacji nie było kolejek, rodzice wiedzieli, w jakim okresie muszą przygotować dokumenty i złożyć wnioski. Z satysfakcją trzeba podkreślić, że aż jedna trzecia rodziców złożyła w tym roku wnioski drogą elektroniczną. W ten sposób ułatwili oni zadanie pracownikom MOPS, ale też sami uniknęli dojazdów, oczekiwania i straty czasu.
– Od 1 lipca do 15 października br. przyjęliśmy 3.414 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres ? informuje nas Ksenia Głuszyńska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. -Cieszy wzrost złożonych wniosków drogą elektroniczną. Poprzez Internet przyjęliśmy do połowy października 1.157 wniosków, wobec 2.257 złożonych w formie papierowej.
Do tej pory MOPS wydał w sprawach 500+ około 2,5 tys. decyzji. W tym roku nie mieliśmy żadnych sygnałów od naszych czytelników, dotyczących kolejek czy innego rodzaju utrudnień. Należy sądzić, że samo przyjmowanie wniosków, jak i realizacja programu przebiegała sprawnie. Przypuszczalnie ze świadczenia wychowawczego skorzysta w roku 2018/2010 w Ostrowcu Świętokrzyskim aż 3.425 dzieci. Ten rządowy program jest ogromnym wsparciem zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych. Z badań wynika, że w znacznym stopniu polepszył on sytuację materialną rodzin znajdujących się dotychczas w najtrudniejszym położeniu.
W województwie świętokrzyskim w 2018 r. świadczenia wychowawcze przyznano 120 tys. dzieci. Wsparcie otrzymało ponad 78 tys. rodzin. Na świadczenia wychowawcze przeznaczono 426 mln zł (dane na koniec lipca).
Powoli mija okres realizacji innego wiodącego programu społecznego rządu ?Dobry start?, czyli popularnego 300+. Od 1 lipca br. pracownice ostrowieckiego MOPS przyjęły 4.664 wnioski o ustalenie prawa do tego świadczenia. Informacje o zasadach składania wniosków, rodzice otrzymywali między innymi poprzez szkoły. Ten system promocji programu zdał egzamin. Drogą elektroniczną, wygodną dla wszystkich, złożono ponad 40 proc. wszystkich wniosków.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim przyznał w tym roku ponad 6 tys. świadczeń i wypłacił ponad 1,8 mln zł. Kto nie złożył jeszcze dokumentów, musi się pospieszyć, bowiem termin składania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia ?Dobry start? mija 30 listopada br. Na podstawie informacji z ośrodków opieki społecznej można ocenić, że formalności nie dopełnili nieliczni rodzice i opiekunowie dzieci.
Z danych szacunkowych ministerstwa rodziny wynika, że w województwie świętokrzyskim wyprawkę szkolną w postaci 300 zł, może otrzymać blisko 143 tys. dzieci i młodzieży. Realizacja tego projektu w samym województwie kosztować będzie 44,3 mln zł.
J.Boleń, K.Florys

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *