Ostrowieckie wilki morskie

W Brodach Iłżeckich budują swoją marinę. Chcą pasją do żeglarstwa zaszczepić, jak najszersze kręgi dzieci i młodzieży. Porwać je na wody i jeziora, morza i oceany, by przeżyły przygody życia. Niebawem zorganizują kursy i warsztaty żeglarskie. Nie tak dawno powołali do życia Born2Sail ? Jachtowy Klub Morski Ostrowiec Świętokrzyski, który ma swoją siedzibę przy ulicy Akacjowej?
-Chcemy połączyć siły wszystkich ostrowczan, którzy żeglują i interesują się żeglarstwem oraz zachęcić do jego uprawiania jak najszersze grupy ? mówi prezes klubu, August Zygmunt. ?Zależy nam zwłaszcza na promocji żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży.
-W Brodach Iłżeckich będzie mieściła się klubowa marina ? podkreśla wiceprezes klubu, Piotr Sala.
-Właśnie ruszyła budowa 24-metrowego pomostu ? mówi członek stowarzyszenia, Piotr Maj.


Jak się dowiadujemy, cała instalacja zaplanowana została na 1 kwietnia, tuż przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu. Pomost będzie wykonany ze stali, zabezpieczony antykorozyjnie epoksydem. Jego poszycie będzie wykonane z drewna. Pomost będzie oflagowany barwami klubu oraz sponsorów, dzięki którym powstaje. Zostanie oświetlony co zapewni widoczność w nocy i zwiększy bezpieczeństwo na wodzie. Molo będzie też monitorowane. Dostęp do podglądu na żywo będzie dostępny na stronie internetowej klubu.
Na razie flotę klubu, którego sekretarzem jest Tomasz Hamera, stanowią prywatne jachty i łódki. Jak mówi prezes August Zygmunt, klubowicze mają obecnie do dyspozycji siedem jednostek. Sam pasjonuje się żeglarstwem od małego. Z kolegami po morzach zaczął pływać od 2009 roku. Zaczynali na Bałtyku. Teraz regularnie, dwa razy w roku, wybierają się na południowe morza ? Śródziemne, Adriatyckie, Egejskie, Jońskie, pływając wokół Grecji i Chorwacji.
-Pod koniec roku planujemy organizację rejsu do Tajlandii i na pewno będzie się na nim wiele działo ? mówi August Zygmunt. ?Pływamy na dużych jachtach, od 12 do 16 metrów, jednokadłubowcach, katamaranach.


Piotr Maj podkreśla, że ? wbrew pozorom ? żeglarstwo nie jest drogim sportem. Wyprawa rejsowa na Chorwację, to koszt około 1,5 tysiąca zł. Nie ma już sensu ciągnąć ze sobą łódki przez pół Europy, skoro można je wypożyczyć, wyczarterować na miejscu, czy to w Chorwacji, czy w Grecji. To znacznie obniża koszty transportu i uzyskania stosownych zezwoleń. Koszt łódek jest różny. Można ją kupić już nawet za kilka tysięcy, choć trzeba się liczyć z nakładem pracy, by można na niej pływać. Nowe łódki są jednak drogie i tak, jak w przypadku samochodów, musimy brać pod uwagę i markę i jakość ich wykonania. Kosztują nawet od 100 do 150 tysięcy zł. Dlatego dziś tak rozpowszechnione jest czarterowanie jachtów.
-Oczywiście, żeglarstwo wymaga czasu, toteż ciągle odkładamy w czasie planowany przez nas z dziesięcioosobową załogą rejs z Ibizy na Wyspy Kanaryjskie ? mówi August Zygmunt.
Ostrowieckie środowisko żeglarzy jest dość liczne. Starsi są zrzeszeni w Jacht Klubie Ostrowiec. Powstanie nowego klubu spotkało się już z szerokim odzewem. Jego działalnością interesują się żeglarzy z różnych zakątków Polski.
-Jesteśmy nieco zbyt rozproszeni, stąd nasz pomysł na to, by się zjednoczyć, by dawne tradycje wspólnego żeglowania odżyły, a także by naprawdę zająć się promocją żeglarstwa ? mówi Piotr Maj. ?Na razie zimę wykorzystujemy na regulowanie spraw organizacyjnych stowarzyszenia, uzyskanie zezwoleń, budowę mariny.
Członkowie stowarzyszenia Born2Sail chcą już jesienią zorganizować na Brodach Iłżeckich regaty. Oprócz bazy na Brodach Iłżeckich planowane jest w przyszłości uruchomienie klubowego portu na Mazurach. Celem jest także uruchomienie szkolenia na morzu.


-Chcemy udowodnić, że żeglarstwo jest dla wszystkich ? podkreśla Piotr Sala. – Członkiem klubu Born2Seil może zostać każdy. Składki roczne dla dzieci i młodzieży skalkulowane zostały jedynie na 100 zł, a dla dorosłych na 120 zł.
Jachtowy Klub Morski Ostrowiec Świętokrzyski zaprasza na kurs żeglarski, który rozpocznie się 12 kwietnia na Brodach Iłżeckich. Będzie to pełny kurs na stopień podstawowy żeglarza jachtowego zakończony egzaminem. Kurs będzie składał się, jak łatwo przewidzieć, z zajęć teoretycznych i praktycznych. Na kurs może się zapisać praktycznie każdy, kto ma ukończone 14 lat i jako niepełnoletni posiada zgodę rodziców. W programie szkoleniowym znajdą się takie zagadnienia, jak budowa i konstrukcja jachtów, przepisy, ratownictwo, meteorologia, teoria żeglowania i wiele innych. Natomiast z praktycznej strony odbywać się nauka przygotowania jachtu do żeglugi, wykonywanie manewrów na wodzie, takich jak zwroty, dryfy, liny, stawianie żagli, refowanie, wyjścia i wejścia do portów, cumowanie przy pomostach w różnych warunkach, podejmowanie człowieka za burtą.
Z kolei w dniach 25 i 26 maja planowane są bezpłatne warsztaty żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi, w wieku od 5 do 16 lat, brać będą udział w zabawach, stawiać pierwsze kroki na jachcie, poznawać budowę i podstawowe zasady działania jachtów oraz zasady bezpieczeństwa na wodzie. Zapisywać się można wysyłając zgłoszenia na adres e-mailowy: zapisy@born2sail.pl. Jak się dowiedzieliśmy, zainteresowanie już jest ogromne.

Fot. D.Kostkowski. Ostrowieckie tradycje żeglarstwa…
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *