Nocne zwiedzanie szewieńskiej zabytkowej świątyni

Parafia pw. św. Mikołaja w Szewnie i Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana zaprasza wszystkich zainteresowanych na wieczorne zwiedzanie zabytkowego zespołu kościelnego w Szewnie.

 Zespół kościoła parafialnego w Szewnie należy bez wątpienia do ciekawszych założeń architektoniczno-przestrzennych w regionie, a może i w kraju. Jego trzon stanowią: kościół parafialny pw. św. Mikołaja, wikarówki połączone schodami, plebania, utrzymane w stylu późnobarokowym, zaprojektowane przez ks. Józefa Karsznickiego, a ufundowane przez ks. Sebastiana Pisulewskiego u schyłku XVIII w. Założenie to w XIX i XX w. zostało uzupełnione o kolejne obiekty, w tym: kaplicę czci św. Anny i św. Izydora, kaplicę św. Antoniego czy neogotycką bramę żelazną wprowadzającą na teren cmentarza kościelnego. Dziś obejmuje kilkanaście obiektów nieruchomych, z których większość jest chroniona poprzez wpis do rejestru zabytków.

– Zespół kościoła św. Mikołaja w Szewnie to wspaniały obiekt zabytkowy, pełen historii, o niezwykłej architekturze i pięknym wnętrzu, bogaty w zabytki ruchome w postaci: obrazów, rzeźb, płaskorzeźb, sprzętów liturgicznych, mebli- mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego, która wcieli się w rolę przewodnika po obiekcie. – Warto poznać jego dzieje oraz sylwetki osób, które odcisnęły na nim swoje piętno. Warto zatrzymać się na chwilę i dostrzec piękno tego niezwykłego zabytku.

Wieczorne zwiedzanie szewieńskiego zespołu kościelnego odbędzie się w sobotę, 20 lipca.

Zbiórkę uczestników przy kościele zaplanowano, bezpośrednio po wieczornych mszach świętych, na godz. 18.30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Czas zwiedzania wynosi około dwie godziny.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *