Wspaniałe ?filmogranie? na Rynku (zdjęcia)

Kto mimo nienajlepszej aury wybrał się w sobotę na ostrowiecki Rynek był światkiem wyjątkowego wydarzenia. Mógł nie dość, że zobaczyć film to jeszcze wysłuchać wspaniałego koncertu.
Łódzka grupa The Washing Machine regularnie od 2010r prezentuje klasyczne dzieła kina niemego w autorskiej oprawie muzycznej. Ta wyjątkowa podróż do zamierzchłych czasów kinematografii stanowi prawdziwy rarytas zarówno dla koneserów kina jak i fanów muzyki.

Tym razem grupa taperów, postanowiła zmierzyć się z klasycznym dziełem Harry?ego O. Hoyta ? ?Zaginiony Świat?. Niemy, blisko stuletni film we współczesnej oprawie muzycznej zespołu The Washing Machine przenosi publiczność do świata filmowej grozy, niewyjaśnionych zagadek, nagłych zwrotów akcji, budując z minuty na minutę atmosferę lęku i niepewności.
Warto wiedzieć, że ?Zaginiony Świat? to pierwszy w historii kina film, w którym główną rolę grają efekty specjalne. Dziś, gdy kino zdominowane jest przez superprodukcje, w których aż roi się od generowanych przez komputery efektów, trudno nam sobie wyobrazić, jak wielkim przeżyciem dla widzów w 1925 roku było zobaczenie na dużym ekranie niesamowitego zaginionego świata, zamieszkanego przez prehistoryczne stwory.
Paleontolog, profesor George Challenger utrzymuje, że w głębi amazońskiej puszczy znajduje się nieodkryty płaskowyż zamieszkany przez ostatnie ocalałe okazy dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Jeden z londyńskich dzienników postanawia sponsorować wyprawę do ?Zaginionego Świata, która ma dostarczyć niezbitych dowodów na ich istnienie. Gdy wyprawa dociera na miejsce pogłoski okazują się prawdą. Zespół badawczy odnajduje niezbadany świat pełen groźnych dinozaurów i innych stworzeń. Sielanka nie trwa jednak długo. Uwięzieni na płaskowyżu członkowie ekspedycji muszą stanąć oko w oko z prehistorycznymi bestiami? Tym samym rozpoczyna się walka o przetrwanie.
Film okazał się jedną z najbardziej kasowych produkcji swojej epoki. Premierowy pokaz odbył się w kwietniu 1925 roku. Prace nad obrazem trwały siedem lat.
Co do grupy The Washing Machine to nie zważając na panujące trendy muzyczne, od lat konsekwentnie udowadnia, że na polskiej scenie jest miejsce na bezkompromisowy rock and roll.
Na swoim koncie odnotowali występy na festiwalach w Jarocinie, Pepsi Vena Festival, Red Bull Tourbus, Maj Music Festival, Przystanek Woodstock czy supporty przed takimi zespołami jak The Subways, Glasvegas, Ulterior.
The Washing Machine to nie tylko spece od rockandrollowego hałasu, ale także doskonali taperzy potrafiący wprowadzać nastrój grozy. Przy współpracy z łódzkim kinem Cytryna przygotowali autorską muzykę do niemego filmu ?Gabinet Doktora Caligari?. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, co zaowocowało wydaniem ścieżki dźwiękowej do filmu i licznymi pokazami w całej Polsce. Później przyszła kolej na następne tego typu przedsięwzięcia w tym ?Zaginiony Świat?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *