Świętokrzyskie Dymarki i nowa jakość turystyki

Już po raz 53., w dniach od 17 do 18 sierpnia, odbędą się Świętokrzyskie Dymarki – jedna z największych imprez naszego regionu.
To niezwykła podróż w starożytność, łącząca elementy współczesnej rozrywki. Jak zapewnia burmistrz Andrzej Gąsior, w najbliższy weekend każdy znajdzie coś dla siebie, a gmina przygotowana jest na przyjęcie ponad 40 tysięcy turystów.
-Jest to nasza kultowa impreza, która odbywa się nieprzerwania od 1966 r. Średnio bierze w niej udział 25 -30 tys. osób. Na jubileuszowych 50. Dymarkach liczba ta wyniosła 45 tysięcy. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie takiej liczby turystów. Na swoim terenie zapewniamy kilkaset miejsc noclegowych w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych -mówi burmistrz A. Gąsior.
Nowym elementem Świętokrzyskich Dymarek jest pochód z pochodniami i Teatrem Ognia, który wystartuje w dniu 16 sierpnia (piątek), o godz. 21, z Rynku w Nowej Słupi i przejdzie na piecowisko w starożytnej osadzie. Tam też nastąpi uroczysta inauguracja imprezy. Uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu Studium Instrumentów Etnicznych oraz lokalnych artystów ludowych. W dniu 17 sierpnia (sobota) rozpocznie się Festiwal Archeologiczny ?W kręgu żelaza?. Będą pokazy wytopu
żelaza, efektowne bitwy rzymian z barbarzyńcami, pokazy starożytnych rzemieślników oraz historyczne prelekcje.
W sobotę również odbędzie się Festiwal Kultury Ludowej ? występy kapel, grup śpiewaczych, prezentacje ginących zawodów, a także malarstwo, rzeźba, sztuka i muzyka. Na dużej scenie odbędą się występy zespołu ?Ego? oraz grup w rytmach disco, a także charyzmatyczny fronthman i zespoły taneczne. Sobota minie z góralskim przytupem ? na scenie pojawi się Kordian oraz grupa ?Baciary?.


W dniu 18 sierpnia (niedziela) będzie kontynuacją Festiwalu Archeologicznego i Festiwalu Kultury Ludowej. Będzie można obejrzeć pochody wojsk, pokazy wytwarzania żelaza od kopalni rud, aż po rozbicie pieców dymarkowych. Niedzieli będzie towarzyszyć także: rozstrzygnięcie konkursów, występy artystów ludowych oraz pokazy regionalnej kuchni. Na scenie pojawi się również grupa ?Roxanne?, która przypomni covery popularnego zespołu ?Roxette?. Zwieńczeniem Świętokrzyskich Dymarek będzie występ gwiazdy wieczoru Krzysztofa Cugowskiego ze znanymi utworami ?Budki Suflera?.
Nowym elementem imprezy jest starożytny plac zabaw dla dzieci na wartowni przy amfiteatrze. Jak co roku nie zabraknie stoisk handlowych z regionalnymi produktami, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Jak podkreśla burmistrz, to właśnie turystyka jest głównym kierunkiem rozwoju gminy. W najbliższym czasie do 2023 r. powstaną nowe obiekty, które nadadzą nową jej jakość. Będzie to muzeum starożytne pokazujące historię żelaza na naszych terenach i na świecie przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik multimedialnych oraz Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – ?Łysa Góra?, który będzie szlakiem świętokrzyskich legend. Obecnie zadania są już po przetargach. Na ich realizację gmina pozyskała rekordową dotację, a do 2023 r. gmina w turystykę zainwestuje ok. 50 -60 milionów. Nowym elementem będzie też deptak prowadzący od rynku do Królewskiego Szlaku w ramach rewitalizacji ul. Świętokrzyskiej. Tymczasem spacerując ulicą warto odwiedzić lodziarnię znajdującą się tuż za kościołem. Podobno są tam najlepsze lody w regionie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *