Licencja na drona

-Mój syn dostał na komunię drona ?mówi czytelniczka. Służy mu on głównie do wykonywania zdjęć. Ostatnio dowiedziałem się, że od przyszłego roku będzie wprowadzony obowiązek zarejestrowania drona w krajowych urzędach ds. lotnictwa, po to, aby otrzymać indywidualne oznaczenie, umożliwiające identyfikacje urządzenia. Czy te nowe przepisy będą też obowiązywać właścicieli takich najmniejszych dronów, jaki posada m.in. mój syn?
-Drony dostępne są teraz niemal wszędzie, a nauka ich obsługi nie jest trudna. Trzeba jednak pamiętać, że latanie dronem, to wielka odpowiedzialność wiążąca się z obowiązkami prawnymi oraz w niektórych warunkach, aby latać dronem trzeba mieć na to specjalną licencję ? wyjaśnia mgr Przemysław Plaskota (KANCELARIA PRAWNA, ul. Krucza 2, I piętro, 150 m od Urzędu Skarbowego, tel. 41 -247 -25 -00).
Polskie prawo dokładnie określa, gdzie można latać dronem, a w jakich warunkach jest to zabronione. Bez przeszkód możemy operować dronami, które nie przekraczają wagi 600 gramów, lecz muszą one znajdować się w zasięgu wzroku operatora oraz nie zbliżać się do innych osób lub zabudowań.
Jeżeli waga drona lub modelu przekracza 600 gramów, to powinniśmy trzymać się następujących zasad: należy zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 100 m od zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od osób na wolnym powietrzu, oraz odległość poziomą nie mniejszą niż 30 m od osób, pojazdów lub obiektów budowlanych niebędących pod kontrolą operatora drona. Natomiast pod żadnym pozorem nie można latać w bezpośrednim sąsiedztwie chociażby portów lotniczych czy też instalacji wojskowych.
Wobec powyższego licencji nie wymagają loty rekreacyjne i sportowe, ale tylko przy wykorzystaniu najlżejszych urządzeń. Operowanie dronem, który jest cięższy niż 600 gramów, wymaga zdobycia stosownych uprawnień. Z kolei licencja operatora drona jest niezbędna dla wszystkich użytkowników pojazdów latających, którzy chcą wykonywać loty komercyjne. Do takich lotów zalicza się chociażby filmowanie ślubów i wesel z powietrza, czy też mapowanie terenu. Ponadto należy zaznaczyć, że licencja nie jest wydawana bezterminowo. Co kilka lat trzeba ją odnawiać, w przeciwnym razie traci ważność.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *