Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej (zdjęcia)

Ostrowiec Świętokrzyski po raz pierwszy był gospodarzem Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej, który obfitował w szereg wydarzeń na terenie miasta.
Uroczystej inauguracji Dni Kultury Chrześcijańskiej dokonał biskup diecezji sandomierskiej ks. Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy św. odprawionej w ostrowieckiej kolegiacie pw. św. Michała Archanioła z udziałem ks. dziekana Jana Sarwy, ks. wicedziekana Dariusza Kowalskiego, proboszczów ostrowieckich parafii, wojewody Agaty Wojtyszek, ostrowieckich parlamentarzystów – Andrzeja Kryja i Jarosława Rusieckiego, starosty Marzeny Dębniak, prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego, a także przedstawicieli instytucji miejskich i powiatowych, młodzieży szkolnej i mieszkańców.


-We współczesnym świecie zadowalamy się gotowymi produktami, mamy centra komercjalne, gdzie możemy dokonać zakupu gotowych rzeczy. Myślę jednak, że człowiek który jest stworzony na podobieństwo Boga, powinien gustować w rzeczach bardziej ambitnych, bo nasza dusza potrzebuje piękna dla oczu, dla uszu, piękna dla naszego umysłu. To pomaga nam się rozwijać i przeżywać pełnię. Stąd potrzeba kontaktu z kulturą, bo ona rozwija, upiększa nasze człowieczeństwo, sprawia, że również my jesteśmy piękniejsi i lepsi – mówił ks. biskup K. Nitkiewicz.
W Dni Kultury wprowadził mieszkańców niezwykły koncert w kolegiacie, podczas którego mieszkańcy usłyszeli najpiękniejsze pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu wybitnej, polskiej śpiewaczki Marii Kryger, której towarzyszyła Orkiestra Kameralna ?Polish Camerata? pod dyrekcją Marka Głowackiego. W ten sposób uczczono także 200. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora. Przez cały tydzień odbywały się wykłady, prelekcje, warsztaty, audycje, wystawy i spotkania z nietuzinkowymi ludźmi oraz rozgrywki sportowe. Bogaty program obchodów sprawiał, że każdy znalazł coś dla siebie. W Państwowej Szkole Muzycznej dzieci i młodzież mogły poznać twórczość S. Moniuszki. Nieco starsi zostali zaproszeni na WSBiP na film ?Książę Kościoła? i spotkanie z reżyserem Pawłem Zarzyckim. W sali Domu Parafialnego Michael zainteresowani mogli podziwiać rzeźby rodzimego artysty Eugeniusza Cierluka, zaś w holu WSBiP, dzieła słuchaczy UTW – ?Igłą malowane?. W kościele św. Kazimierza Królewicza odbył się wernisaż malarstwa Teodory Pawełko -Kwiatkowskiej ?Idąc do Emaus?.


Nie mniejsze emocje wywołały poezja, malarstwo i rzeźba Tomasza Karola Kuźniara w Ostrowieckim Browarze Kultury z oprawą muzyczną Marcina Walasa i Szymona Pochecia. Psycholog Elżbieta Helicka na spotkaniu z młodzieżą mówiła o ?Rodzinie jutra?, zaś dr Marek Świeca zwrócił uwagę na ?Dialog w pedagogice chrześcijańskiej?, natomiast prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko mówił o ?Edukacji medialnej w domu i w szkole?. Dyrektor PSM, Ewa Jurkowska -Siwiec poprowadziła warsztaty muzyczne dla scholi parafialnych, Stowarzyszenie Szachowe ? turniej dla dzieci i dorosłych, a w hali I LO im. S. Staszica odbyły się rozgrywki ministrantów i młodzieży szkolnej w piłce nożnej oraz księży w piłce siatkowej. Prawdziwą ucztą dla ducha były też koncerty. W parafii NMP Saletyńskiej odbył się koncert chórów z miasta i diecezji ?Śpiewajmy Panu?, który poprowadzili: Ewa Jurkowska -Siwiec i Andrzej Budziński. Mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze utwory w wykonaniu: ?Cantate Domino? z Sanktuarium NMP Saletyńskiej, ?Con Anima? z Waśniowa, ?Bell Canto? z Bodzechowa, ?Świętokrzyskie Bemolki? z ostrowieckiej PSM, chór ?Michael? z ostrowickiej kolegiaty, Chór Katedralny z Sandomierza, ?Ostrowiecką Cameratę?, chór ?Coro Cantorum?, ?Chorus Familiaris? z Woli Baranowskiej, ?Ad Deum? z Szewny i ?Ad Libitum? z MCK. Prawdziwą gratką dla melomanów był też koncert pieśni cerkiewnej w wykonaniu znanych tenorów ?Leonvoci?w kościele św. Kazimierza Królewicza oraz koncert organowy w wykonaniu Sylwii Gryzki -Ośko i Andrzeja Budzińskiego.


Był to tydzień niezapomnianych przeżyć, odkryć i refleksji. W organizację wspaniałych Diecezjalnych Dni Kultury zaangażował się komitet składający się z 30 osób, wszystkie ostrowieckie parafie, instytucje miasta i powiatu ostrowieckiego, w tym: MCK, PSM, WSBiP, Osiedlowy Dom Kultury – OSM, Klub Szachowy ?Hetman?, Wspólnota Świętokrzyska, Fundacja im. ks. kard. Adama Kozłowieckiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ks. biskup K. Nitkiewicz. Zwieńczeniem Dni Kultury był XIX Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem: ?Wstańcie, chodźmy!?.Z tej okazji program artystyczny przygotowali słuchacze UTW oraz uczniowie PSP Nr 4, PSM i schola ?Michałki?. W kolegiacie odmawiano Koronkę do Miłosierdzia, a o 21 we wszystkich ostrowieckich kościołach odśpiewano Apel Jasnogórski.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *