Odesłany z kleszczem do domu

Pan Marek nie kryje oburzenia tym, jak został potraktowany w jednej z przychodni, zlokalizowanej w dolnej części miasta, gdzie udał się z ?wbitym? w brzuch kleszczem.
-Lekarka, do której udałem się o pomoc, nawet nie spojrzała na miejsce, gdzie miałem kleszcza – mówi. Zamiast udzielić mi pomocy powiedziała, że pacjent ma sam sobie wyjąć kleszcza. Machała mi przed oczami jakąś ulotką. Przecież w przychodni są gabinety zabiegowe i wykwalifikowany personel, a ja zostałem dosłownie spławiony. Nikt mi nie przedstawił żadnego rozporządzenia, pisma czy dokumentu, mówiącego o tym, że w takim przypadku nie mam co szukać pomocy w przychodni.
Zarządzająca przychodnią, w rozmowie z ?Gazetą Ostrowiecką? poinformowała, że zgodnie z wytycznymi Rzecznika Praw Pacjenta pacjent ma samodzielnie usunąć kleszcza jak najszybciej. Wspomniany pacjent został o tym poinformowany. Przedstawiona została mu także ulotka mówiąca o tym, jak ma postępować. W ulotce m.in. czytamy, że w ramach samopomocy celowe jest skorzystanie z istniejących możliwości, nie wymagających pomocy lekarskiej: zakup w aptece narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Następnie należy zdezynfekować skórę. Kleszcza nie wolno: wyciągać ?gołymi? palcami, nie rozgniatać, nie wyciskać, nie wykręcać, nie przypalać, nie smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami (np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek), nie usuwać igłą.
Porady lekarza wymagają nieliczne sytuacje, w których: wystąpiło zaczerwienienie i/lub obrzęk w miejscu wkłucia i/lub wokół niego po całkowitym bądź niecałkowitym usunięciu kleszcza. Objawy te mogą wystąpić nawet kilka tygodni po wkłuciu się kleszcza. Do lekarza należy się udać, kiedy wystąpiły nagłe i inne poważne objawy, np. wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Odesłany z kleszczem do domu

 • 2 listopada 2019 at 18:26
  Permalink

  To jest chore! Pacjent , ktory najczesciej nie ma pojecia, jak postepowac z kleszczem, ma go sobie sam wyjac. Od czego wobec tego sa gabinety zabiegowe, gdzie pielegniarki najczesciej zajmuja sie plotkami, bo juz telefonu nie chce im sie odebrac.? Chore jest, ze lekarz raczy interweniowac, gdy juz dojdzie do boreliozy lub odkleszczowego zapalenia opon, tylko wtedy moze byc za pozno. Dlaczego nie podacie nazwy przychodni i nazwiska wielce wyedukowanej pani doktor, ludzie maja prawo wiedziec, ktorej przychodni unikac.

  Reply
  • 17 listopada 2019 at 15:56
   Permalink

   Chore to jest to- wszystko wszystkim się należy! Kleszcze występują nie od dziś, sam w dzieciństwie wiele razy samodzielnie usuwałem tak owego z własnej skóry.
   Teraz z byle bzdetem każdy chce „na już” być przyjętym przez lekarza.
   Więcej instynktu samozachowaczego i więcej wymagajmy od siebie! a nie tylko od innych.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *